Volební speciál

30. září 2017 v 16:19 | Steeve X |  Section de l'auteur (Autorské)
Tenhle článek bude asi trochu feels. Poprvé v životě hodlám probourat bariéru svého blogofoga a opravdu apelovat na čtenáře. S největší pravděpodobností se mi to nepodaří, ale co už. Budou volby, děcka. Je mi jasné, v jak rozgajdaném stavu se nachází vztah mezi českou politikou (a vlastně politikou obecně) a průměrným občanem. Kor mladým občanem, jehož politická participace končí sdílením memes s Donaldem Trumpem. Horší jak Twilight.

Výsledek obrázku pro volby


Já to chápu. Politika je jedna velká stoka názorů, lží a diskusí, které nikam nevedou. Pro řadové teenagery, adolescenty, a vlastně i dospělé, je tedy nesmírně náročné udržet s ní krok. Dá se to pochopit, zejména když starší generace neustále přenášejí na své potomky, že "politici jsou všichni zlodějové a lháři". Kdo by se zajímal o instituci, která zjevně existuje jen proto, aby mohla z chudáků podřízených jen sát peníze a blbě kecat.

No - ať chceme nebo ne - tahle instituce mimo jiné řídí náš stát. Nejsou to jen přestřelky kdesi za oponou, které se dějí a budou dít bez naší účasti. Politika přímo ovlivňuje náš každodenní život, je jeho součástí. V drtivé většině případů si to neuvědomujeme, nicméně je jen tak dokonalá, jako společnost, z níž vzešla. Je jejím odrazem. Jsou to jen lidi - chamtiví, loajální, sebestřední i poctiví. Když budeme dělat, že je nevidíme, neseme vinu za jejich prohřešky.

Výsledek obrázku pro elections meme

Jak tedy může vypadat naše politika, když nadpoloviční podíl Čechů o ní nechce slyšet, neorientuje se v ní, nebo ani netuší, že existuje a co všechno umí. Možná se točíme v kruhu. Namlouváme si, že nás hlas stejně nic nezmění, že situace nemá východisko a všichni jsou zlí. Jak ale (bože snad si to správně pamatuju) říká Pithart; Někdo tu politiku dělat musí. A někdo by možná měl i volit.

Hele. Budou volby. To snad pár lidí ještě postřehlo. Není tak složité vyčlenit si pár chvilek na pročtení volebních programů, na zhlédnutí předvolební debaty a zamyšlení nad tím, kam by politika měla směřovat. Protože světe div se, není to elitní odvětví, není to cizí svět - a v konečném důsledku ani nekonečná motanice lží. Jak v jiných státech povětšinou pochopili, není na politice nic nadpřirozeného.

Výsledek obrázku pro politics meme
Jedna tématická.

Jestli mám v životě nějaký goals, pak je to vyvést nejen omladinu z toho bulšitu, že politika není nic pro ně. A že ne všechno vyřeší ublížený řečičky. Jednou za čtyři roky (dobře, pokud nám zrovna třísetkrát za sebou nepadla vláda) máme možnost něco změnit. Ne u piva. Ne na blogu. Trocha rozhledu a uvědomělosti ještě nikoho nezrušila. A jak tak koukám, u nás (i na blogu) o rozhledu brečí hafo lidí. Tak šup do toho, jde se házet!


Chodíte k volbám pravidelně?

Máte rádi dýňovou polívku?

ČlánečeQ na téma haters čtěte tutaj.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 30. září 2017 v 17:39 | Reagovat

K volbám nechodím pravidelně. Kupodivu mně (a mé účasti) by ze všeho nejvíc pomohla možnost elektronické volby po internetu. Protože na rozdíl od těch, pro které je problém si zjistit, která strana tak nějak zastává jejich názor, pro mě je často problém dorazit domů. Když si teda nehodlám brát kvůli volbám zvlášť volno. Ani kvůli nim jíst dýňovou polívku.

2 Magicmax Magicmax | Web | 1. října 2017 v 18:41 | Reagovat

Souhlasím, že by si lidé měli volit ale nechodím pravidelně protože teprve budu moct. :D Dýňová polévka - ano ale podle různých receptů. Doma a podobně ano ale mnohdy se mi stalo, že mi prostě nejela. :D

S pozdravem Magicmax

3 Steeve X Steeve X | Web | 8. října 2017 v 18:34 | Reagovat

[1]: Volby přes internet jsou z bezpečnostního hlediska výzva, ale v jiných západních zemích to funguje bez problému. Snad se dočkáme, je to v programu spousty stran. Jinak pokud nejsi doma, můžeš si vyřídit voličský průkaz - je to sice dost papírování, ale problém se řeší :)

[2]: Jo dýňová polívka je v mnoha ohledech výzva jak pro kuchaře tak konzumenta :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama