To když JÁ byl malej...

26. září 2017 v 13:19 | Steeve X |  Ce que me dérange (Co mě štve)
... tak bylo pochopitelně všechno lepší. Všechno! Jedno jestli výstřih oficírky ÚV nebo barva čilskejch banánů. LEPČÍ. Opravdu, vůbec nechápu, proč se za našich časů posílaly peníze do výzkumu a vývoje. Všechno už přece bylo v naprosto perfektním statu quo. Všechno fungovalo perfektně (taky sme tu neměli ty ZASRANÝ!!!! čmoudy a tohle), politici dělali politiku, buržoazní pavědy jako prevence dětský obrny nebo gender studies neexistovaly. Jako ráj, fakt jako.

Výsledek obrázku pro historyZachytili jste v prvním odstavci fragment vašeho dědečka sleš tatínka? Tak si gratulujte, jste jeden z těch lidí u nás v ČR (V ČR NECHCEME!!!!!), kteří se s podobnými výplody setkali, setkávají, a setkávat budou ještě po dlouhé věky. Nebo minimálně do doby, kdy se inkriminovaným "porovnávačům" v hlavě trochu rozsvítí. Jo, dementský kecy uťáplýho tínejdžra, řeknete si teď. Ale můžeme se ještě chvíli soustředit na to, jak objektivní tvrzení "za nás bylo líp" vlastně je?

Problém bude v tom, že v dětství ma člověk dost pokřivený způsob vnímání. Točí se v něm hormony a poznání je pro něj subjektivní - nehledě na to, že si X procent vjemů vůbec neumí vysvětlit, protože a poněvadž je prostě děcko. Právě v dětství, jak je podle Wikipedie známo, si člověk vytváří nejsilnější vazby - a taky myšlenky a názory. Je nejlépe ovlivnitelný. No, a jelikož dětství taky chápeme s určitou nostalgií a pozitivitou, velmi snadno se stane, že jeho bezstarostnost a pohodu přeneseme i na všechno s ním spojené. A ano, znamená to, že máte taktéž reálný předpoklad zporovnávačovitět postupem času.

Výsledek obrázku pro memories

Ale to je přece kravina. Nic není dobré jen proto, že to existovalo, když vám bylo pět. Nebo proto, že jste na to zvyklí. Kam se poděla nějaká objektivita nebo tydle věci, co se s tím ohání v televizních novinách? Rozhodně se teď nechci vysmívat důchodcům, ale je zkrátka fakt, že kor ve vyšších letech se na dětství vzpomíná daleko častěji a s daleko větší nostalgií. Což je super. Do doby, než z tohohle výchozího bodu začnou hodnotit zdravotnictví a politiku.

Pro rozumné lidi je také obecně známo, že v minulosti se v podstatě NIKDY nežilo líp. Tedy - pokud se chcete vrátit do časů soudruhů, čarodějnických procesů, moru, světové války, doby ledové nebo normalizace - zajděte si do muzea, ne k volebním urnám proboha. Jo jasně. V sejru bylo víc mlíka a vepřový se vozilo od nás. Nikdo nezpochybňuje proměnlivost takhle konkrétních faktorů. Nicméně to je spíš podnět ke zlepšování na základě zkušenosti, než důvod volit třešně a blbě pindat. Má to nádech pasivní agrese a demence. Ne nutně stařecké.

Výsledek obrázku pro back in my day meme

Lidi tak trochu neumí být vděční za to, co mají. Možná si ani neuvědomují, jak pokrytecky by řečičky typu "svět jde pořád do hajzlu" zněly někomu z minulýho století. Je to zkažený a pokřivený. Svět, doba, společnost = komplexní záležitosti. Nelze je hodnotit na základě konzistence mlíka z roku 72 (kterou si navíc rozhodně nikdo z těch lidí nepamatuje v číslech).


Myslíte si, že se v minulosti žilo líp?

Stáli jste někdy frontu na banány?

Článek ospravedlňující chvilkové záchvěvy pitomosti čítejte tutaj.

Budu rád za vaše Lajky (a Deziky) na:
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Kdy bych měl konečně začít něco dělat?

Potom. 100% (33)

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 26. září 2017 v 13:44 | Reagovat

Předminulýho, z minulýho století je stále ještě drtivá většina z nás :D Ale jinak teda jsem u sebe tvůj blog označila jako "někdy kecy, z kterých vyroste", ale z tohohle nevyrůstej, prosím. Dřív bylo všechno úplně nejlepší. Páč dřív mi nebylo osmdesát a jít na záchod nebyla dřina.

Jo a jestli chceš Lajky, tak... od tý doby, co jedna vylítla do vesmíru, jiný neznám. Ale Dezidera ti možná i najdu hele.

2 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 26. září 2017 v 14:18 | Reagovat

Já bych se chtěl vrátit do dob C.K. Rakousko-Uherské monarchie.
Vivat FJI.

3 Meduňka Meduňka | Web | 26. září 2017 v 14:53 | Reagovat

Ne, dřív to nejlepší nebylo, jsem dřív narozená, takže to vím :-D

4 Heaven Heaven | Web | 26. září 2017 v 17:45 | Reagovat

No jo, soudruhům a soudružkám už nikdo neříká, jak mají žít svůj život a jsou z toho zoufalý. Ale za všechno přece můžou ty drogy a internety :D
U starých lidí je to celkem běžný, ale co teprve někdo náctiletý, kdo se vytahuje jak je "jiný", protože "ve světě falše a přetvářek je upřímný" a "umí číst knížky, ne jenom statusy na fb" nebo "neví, co je hashtag"
Nejvíc jich je snad na této doméně :-) Ale nic proti nikomu, že :-)

5 Cecílie Cecílie | Web | 26. září 2017 v 18:39 | Reagovat

Nejlepší to bylo, když JÁ byla malá. V létě se dalo koupat v každým rybníku a v zimě se sáňkovalo nejen proto, že byl sníh, ale kopce nebyly zastavěný panelákama. A vážit si toho, co mám, mě naučil paradoxně režim minulý.

6 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 27. září 2017 v 11:36 | Reagovat

Frontu na banány, knihy nebo pomeranče jsem nikdy nestála. :)
Ale asi ty lidi chápu, možná je to pro ně přirozené nadávat na dnešní dobu a vyzdvihovat dekádu ve které prožili dětství.
I když... když to s nimi začneš rozebírat, přijdeš někdy na to, že oni sami to tak všechno růžově neviděli.

7 Steeve X Steeve X | Web | 29. září 2017 v 22:30 | Reagovat

[1]: Ááááá tady někdo pochopil elaborovaný insajd džooouk :D

[2]: Jedině pod žezlem rakouským.

[3]: A co dřív než dřív? :D

[4]: Jo, a jestli se ti to jako nelíbí, křížek je nahoře :D :D

[5]: Moudrý člověk se učí ze všeho, co mu život vmete pod nohy.

[6]: No ale to už je spíš nějaká rozumná debata. Ne plivání sloganů a ublížený feels.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama