Lidi sou vlastně blbí

23. listopadu 2015 v 15:39 | Steeve X |  Ce que me dérange (Co mě štve)
Protože egoistický článek jsem už strašně dlouho nenapsal! :D Teď to nechci vůbec vést jako nějké navážení se do lidské populace. Naopak bych se rád zamyslel nad tím, jestli můžeme tvrzení v nadpise prohlsit za pravé. (Bohužel ano -_-) Do jaké míry nás tahle "hloupost" nebo chcete-li spíše "neznalost" brzdí ve vývoji? A je to správně?
Nejsou to jen IQ testy. I když je zábavné, jak ony samy o sobě působí - jsou vlastně k ničemu. Chytrý člověk dostane akorát číslo a potvrzení toho, co už o sobě nejspíš ví - tedy že je "chytrý". A když říkám chytrý, myslím tím jenom "chytřejší než ostatní". K tomu se dostanem. No a hloupým lidem buď taky dochází, že jsou debílci, nebo je jim to v horším případě docela jedno. Nemůžu si pomoct, jakkoliv se snažím být tolerantní a jiný než před pár lety, pořád chovám k "hloupým" lidem jistou antipatii. Vážně se "prostě narodíte" hloupí? Je to jen o tom? Ono je to spíš lehký takhle obhájit, že.

"Nesnáší nemocné a hloupé lidi", tak se to, myslím, píše i v tom testu osobnosti (:D). To mi zůstane. A přijde mi, že celá historie je plná hloupostí a zbytečných přehmatů, které potopily tolik skvělých možností toho, jak to mohlo dnes vypadat. Takové to coby-kdyby. Vemete si třeba blbý Habsburky. Nebýt toho, že Přemysl Otakar II na Moravským poli nešťastně skapal, nic takového jako Rakousko-Uhersko by nejspíš nikdy neexistovalo. Kdyby Češi pomohli protestantům ve Šmalkaldských válkách, asi bychom byli mnohem dříve samostatní. Zkrátka osud je svině.


Ale do velké míry si za vývoj událostí můžeme sami. Jistě - nikdy nejde vědět, k čemu jaké rozhodnutí skutečně povede a kolik postranních faktorů celá situace ještě má, ale určité známky a signály prostě pozorovat můžete. Ne, není to intuice, ale inteligence! Ale to by zase nebyli lidé, kdyby ty inteligentní neupalovali, nevěznili a nevyšachovávali. Je to možná aspekt, k němuž jsme se zatím nepovznesli - tedy ke konání v zájmu rozvoje společnosti vpřed.

Současné civilizace jsou kontraproduktivní. Lidé se starají o neuvěřitelně přízemní věci a nedokáží nebo možná nechtějí své životy zasvětit vyššímu cíli. Kdybychom už v roce nula začali s podobným myšlením, asi dnes žijeme na orbitální stanici v přelidněné galaxii. Prostě Utopie... K ní ovšem taky nemůžu nemít výhrady - ona je opravdu zase pravda uprostřed. Život pro jedinou věc by už nejspíš nebyl životem. Pokrok pro pokrok a neustálý tryhard by nutně musel vyústit ve fázi, kdy by se všechno zhroutilo do sebe a my bychom náhle zjistili, že jsme čas nezužitkovali, ale naopak strašně promarnili.

The Swarm!! Hehe :D


Takže... chceme vlastně,abychom někdy k "maximálně pokrokové" společnosti dospěli? Nejspíš ne. Mám osobně velké podezření, že by šlo jen o další z hloupých omylů s dalekosáhlými důsledky. A těch už bylo v historii ažaž. Osud nám neustále hází klacky pod nohy. V naší moci i zájmu ale je vyhýbat se jim co nejobezřetněji.

Nechci říct, že mě psaní nebo blog přestává bavit. To koneckonců není pravda. Jenom už nemám takovej ten zdravej zápal. Začal jsem víc psát na StudentPoint, tak kdybyste nedej bože měli absťák od mých sraček, koukněte tam ;)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 23. listopadu 2015 v 21:05 | Reagovat

O lidské inteligenci a o tom, zda je na místě uvažovat o případném vylepšení člověka technologií, kterou máme k dispozici, se na FFUP člověk taky něco dozví. Ber to jako reklamu ;-)  :-)
Jinak historická co-by-kdyby jsou většinou dost od cesty, protože dějiny jsou zkrátka jev natolik multifaktorální, že z nich můžeme vyvozovat jen s maximální opatrností a vysokým rizikem i fatálního neúspěchu.
Jinak utopie nás (doufám) nečeká, což tvrdím ze stejného důvodu, ze kterého je mi podezřelá i nirvána, věčný život i jakákoli jiná dokonalá slast. V ideálním světě člověk stagnuje, ergo umírá.
Jsem přesvědčen, že nikdo z nás ve skutečnosti nechce, aby se mu splnily všechny jeho tužby. Když už nám nezbývá žádný stín, který je třeba překročit, nemohou už existovat ani žádná vítězství.
Nebo abych poupravil motto tvého blogu: POUZE přes překážky ke hvězdám.

2 Bocian Bocian | 25. listopadu 2015 v 10:33 | Reagovat

Pred pár mesiacmi by som asi tiež takto bezzábran vyhlásil, že nemám rád hlúpych ľudí, no dnes si nie som istý, či sám medzi nich nepatrím a koniec koncov seba celkom obľúbujem. :-D Skrátka by som sa len chcel všetkých zastať a skryť ich pod svoje krídla, pretože každý ide svojou cestou a má svoj uzlík hodnôt a keď sa takéto dve cesty pretnú, dochádza k nedorozumeniam. Podľa mňa človek nie je nastavený na to, aby sa spojil s ostatnými a vymýšľal veci pre dobro sveta a pokroku. Je to egoista od prírody a hľadá v živote svoj zmysel.
Bocian

3 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 25. listopadu 2015 v 19:01 | Reagovat

No to je celkem známý rčení, že člověk je celkem chytrej, ale lidi jsou blbý. A jak mi včera hlubokomyslně (:D) došlo, kde jinde, než ve sprše, tak největším nepřítelem člověka jsou vždycky lidi. Protože lidi není to samý, co člověk.

4 Irith Irith | Web | 25. listopadu 2015 v 19:02 | Reagovat

No, to je sice fakt, ale vezmi si to i z druhé strany. Kdyby už v roce 0 tady byli samí geniové a filozofové, tak by jim to trvalo tak do roku 2 a pak by naše milá planeta osiřela, neb by jim pro samé vznešené filozofování nezbyl čas na tak přízemní a hloupé časy jako např. shánění potravy.
A ještě jedna věc. Moje spolužačka je jedna z nejchytřejších lidí jaké znám. Je fakt geniální. A přitom je nesnesitelná, posmívá se ostatním, je hysterická, totálně nenápomocná a ráda dává najevo svou převahu, dělá jí dobře, když se může ostatním smát jako jsou proti ní hloupí. Takže to se raději budu kamarádit s milým, ochotným a otevřeným člověkem, i když ne jedním z těch nejchytřejších, než s ní.

5 Steeve X Steeve X | E-mail | Web | 29. prosince 2015 v 14:51 | Reagovat

[1]: Díky, asi to taky upravím :D

Máš asi pravdu v tom, že jakmile člověk dojde do fáze, kdy není s čím tak nějak bojovat (nebo si to myslí), stagnuje. I když... nevím, mě by nevadilo, že jsem ve všem úžasný a úspěšný :D

[2]: Jasně, někdy se ti druzí hloupí jen zdají. To je o umění generalizovat a nálepkovat. Jenže i přes jiné žebříčky hodnot prostě vidíš ty, kteří vědí/umí/myslí - a ty ostatní.

[3]: To si piš! Největší hrozbou jsme jako živočich sami sobě. To bude taky docela unikát ve zvířecí říši...

[4]: Ne, tady nejde jen o IQ nebo podobné vymoženosti. Chytrý člověk by právě nevyhynul, protože by dokázal svému bádání uzpůsobit jiné potřeby - měl by nad sebou plnou kontrolu a pracoval by efektivně. Já přece netvrdím, že manuální práce je nálepka blbců apod.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama