"Czechii" beru všema deseti

12. srpna 2015 v 18:59 | Steeve X |  Ce que me dérange (Co mě štve)
Je smutný, že naše nátura je pro samotnou existenci státu tolik nevhodná. Nejen že se umíme na území nepodstatně velkém a v obyvatelstvu srovnatelném s menší světovou metropolí separovat, my se ani nedokážeme dohodnout na zdánlivě nepodstatných jevech. Jako Czechie. Pokud název neznáte, je dost možné, že se na něj budete muset rychle připravit, protože přesně tak zní nové oficiální jméno našeho státu, jež se bude tisknout na mapách po celém světě. Politikům se velice líbí, ale normální lidi bych za jejich reakce někdy vážně zplynoval.Ty pindy! Stačí se podívat do pár debat "běžných občanů". Přesní Češi. Nechceme to, ne a ne a ne. A proč že to nechceme? No protože to vymyslel Zeman! Protože je to něco nového a úplně to vybočuje z našich kolejí komfortní zóny! Protože je to stráááášně utlačující vůči Moravě a Slezsku! Protože to přišlo od politiků, kteří nemají nic jiného na práci! A protože bagr!! Tak jasný, určitě...

Lidi, doprdele, posloucháte se vůbec? Takhle to vypadá, že si na moderní národ jen hrajete a ve skutečnosti jste zaschnuli někdy ve středověku, kde všechno nové a nepoznané zaháníte báchorkami o čarodějnictví a panském zlu! Jak se má takhle náš stát vyvíjet, nebo posouvat vpřed? Proč nedokážeme být nad věcí a přejít ty malicherné hlouposti, které jsou vhodné pro bandu uřvanejch dětí? Čechie není jediný případ. Nebudu zrovna zase vylízat s tématem uprchlíci, ale i při každodenním rozhovoru je na tolika Češích vidět jejich tupost a zabedněnost.


Nevím, neumím to vystát. Nikde v zahraničí jsem na tohle nenarazil. Potkal jsem líné lidi, sprosté lidi, taky spoustu rádoby drsňáků a přehnanejch vlastenců, ale blbce máme fakt jen u nás. Strašně to podle mého překáží a brání nám ve společném soužití a tak vůbec. A proč? Protože se bojíme změny, nebo stavíme osobní preference (mimochodem naprosto zkreslené a zmedializované) nad zdravý úsudek a analýzu problémů.

Co vám na tom novém názvu tolik vadí? Všechno přece jednou bylo nové a když jde o věc vhodnou, ba potřebnou, měli by občané, kterých se to týká, přikývnout, nebo být minimálně rádi, že s jejich státem někdo nějak nakládá, než aby ho dál nechal hnít, jak tomu bylo nedávno. Možná se ani nedivím, proč o Čechii zatím nikdo nechce uspořádat referendum - jak by to taky mohlo jinak skončit, když hlasovat budou všichni pivní nadšenci z místních putyk, kteří si potrpí leda na otřepané fráze a kecy, místo aby otevřeli oči a snažili se vidět do světa, před kterým se schovávají a nemají o něm ani páru.


Proč se to líbí mně? Inu, je sice fajn bejt originální, ale zrovna tím, že stát nemá název? (Nenechte se zmást, Česká republika je název oficiální! Chorvatsko je taky republika, jen to nevytrubuje v názvu.)

Ach jo, judging article je na světě. Nicméně zrovna tenhle případ, kdy prostě zjistím o novince ve státní správě, jsem tím návrhem po přečtení nadšen a pak jen s údivem čtu diskusi ostatních, mě strašně sere a taky mrzí. Nechci si ani představovat, kam nás tenhle přístup jednou v budoucnu dostane. Tolik k České vynalézavosti, důvtipu a inteligenci. A s "chudinku Moravou" jděte taky někam, prosimvás.

Váš názor na "Čechii"? (Podložený argumenty? :P)

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Co vy a "Czechia"?

Pro
Proti

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 12. srpna 2015 v 23:03 | Reagovat

Blbě mi to zní. Stejně jako by mi znělo blbě třeba Britsko nebo Francouzstán. A pokud se to týká "světového označení", teda vlastně angličtiny, tak když už jít někam s chudinkou Moravou, tak proč něco vymejšlet a nenechat tam Czech, co už každej zná? Francie může bejt France, tak my můžem bejt Czech, ne? Stejně každej kolem říká Čechy, tak co. Čechie mi prostě zní blbě.

2 ASH ASH | 13. srpna 2015 v 0:00 | Reagovat

Mně je to celkem jedno. Jestli má někdo potřebu přejmenovávat náš stát, stavět se na hlavu kvůli tomu rozhodně nebudu. Když už se ale pro to rozhodne, ať to dělá pořádně. Čechie nezní pěkně. Nevím proč, ale prostě to zní divně.
"Odkud jsi?" "Jsem z Čechie." Ne díky. To už bych vážně brala Čechy. Souhlasím s Ann Taylor.

Jinak, myslím si, že je potřeba zviditelnit nás ve světě jinými prostředky, než změnou názvu. Především přispět ke změně pohledu na naše "skvělé a inteligentní" obyvatelstvo.  Třeba by pak v jiných státech zmizely cedule s textem: "Češi, nekraďte!"

3 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 13. srpna 2015 v 12:14 | Reagovat

[1]: Plus mě ještě napadá, jestli by to nedělalo bordel i v ostatních čes-slovo. Nebude z czech people a czech language najednou czechian? (Navíc jsou nějaké státy, co v angličtině končí na ie a ne ia, když už?) A co se týče "české" Čechie, neznamenalo by to taky vedle aspoň teď známých tvarů čechové a čechy (což se dá použít jen v těkterých pádech) taky tvar čechijci a čechijštinu? Čechovštinu? Na tohle fakt odborník nejsem, ale u Čechy se to změkčit dá a dělá se to u všech podobných názvů - Vlámy, Brdy atd, ale u zemí končící na ie se to tak nedělá, taky se mluví lybijsky a ne lybšsky, belgicky a ne belšsky a podobně. Jako jasně, že jde do pravidel vložit, že pro "Čechii" bude výjimka, ale není to zbytečná komplikace?

4 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 13. srpna 2015 v 12:15 | Reagovat

[3]: *sorry, samozřejmě v Lybii se mluví arabsky, tohle mi fakt ujelo :D Ale podstata je stejná.

5 Kiwi Zelená Kiwi Zelená | 13. srpna 2015 v 13:23 | Reagovat

Čechia? To zní hnusně. Czechia bych spíš překládala jako Česko. A promiň mi to, ale pokud jsi tak hnusnej na vlastní národ.. Vážně jsou Češi tak hrozný? Možná ti to ušlo, ale do té "skupiny blbců" patříš taky. Jaký je pak národní sebevědomí. Buďme hrdí že jsme Češi, však my jsme ta budoucnost národa, ne ti "staří zabedněnci". A tak dále. Screw it. Já hrdá Češka jsem a budu jí nadále v časech dobrých i zlých, v těch především.
P.S. Nepiš takové další články! Umíš to i líp. Peace. :-|

6 Steeve X Steeve X | E-mail | Web | 13. srpna 2015 v 17:49 | Reagovat

Vynechal jsem možná jednu důležitou věc - ten název není myšlen pro Čechy jako občany, není česky. Je anglicky, vlastně takový překlad slova "Česko", pokud nechceš "Czeskoh" jako doslovný přepis. Nepleťme si také název Čechy a Česká republika/Česko. Čechy jsou historický region, anglicky Bohemia. Nezahrnují celé území Republiky.

Jinak - dovolím si poukázat, že v každém z komentářů jsem našel známku přesně toho hnusného Češství. "Zní to hnusně." Stejně jako se hnusně vyslovuje Č angličanům. Ale co je nám do nich, že. Hlavou proti zdi a zdí proti novému. Proč vytvořit něco nového, když se dá díra zalátat ze starých názvů s jiným účelem? A proč se přizpůsobovat světu?

[1]: Protože "Czech" je přídavné jméno. Jako French, nebo Spanish, což je třeba v angličtině dost nevhodné jako název cizího státu.

[2]: Promiň, ale ještě žádné vládě se nedařilo přímo ovlivnit IQ občanů. Ohledně "Čechie" viz. úvodní odstavec.

[3]: Ne, nebude. Viz. první odstavec.

[5]: Ano, můj překlad byl spíš inspirativním šťouchancem, než oficiálním přepisem. V češtině samozřejmě zůstane Česko. A ano, spousta Čechů je přesně takových, viz. první odstavec. Ano, částečně mezi ně patřím také, stejně jako všichni, kteří tuto kulturu sdílejí. Na každém se to podepisuje v trochu jiném stylu. Pevně v novou generaci věřím.  Četla jsi někdy "Jsem rád Čechem" v mém volitelném boxu? Nebo jiný "vlastenecký" článek? Trochu mě mrzí, že mě soudíš jen podle jednoho názoru, který - jak je vidno - do hloubky rozebraný moc nemáš. Nepiš takové další komentáře! ;)

7 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 13. srpna 2015 v 19:13 | Reagovat

[6]: Zní to hnusně - no řekla jsem blbě, ale co už ano, snad mi může něco znít prostě blbě, nevhodně, nelibozvučně, prostě nedobře, ne? Jako pardon, ale některá slova prostě někomu zní blbě, ať jsou podle pravidel nebo ne. Vykomunikovat mi zní stejně blbě jako Čechie, hip hop mi vůbec nezní příjemně stejně jako dubstep, prostě každýmu něco nějak zní. Jestli jsem blbec proto, že mým uším něco zní dobře a něco blbě, tak fajn, budu blbec. Doteď jsem žila v přesvědčení, že třeba georgeous se vyslovuje s "dž" i na začátku a znělo mi to hezky, pak jsem zjistila, že na začátku se vyslovuje g a zní mi to míň hezky. Co je na tom divnýho nebo blbcovskýho? Navíc z Czechia č nijak nemizí, takže... význam zmiňování č? A jinak já se o to vůbec nezajímala a nehledala si informace, vycházela jsem z toho, že jsi sám použil tvar Čechie, což by v téhle formě v našem jazyce problémy přinášelo. Proč by ale nemohlo zůstat Czech, co každej dávno zná, to nechápu pořád. Plno slov je v angličtině taky zájmeno a používá se jako název nebo jméno a nikomu to nevadí. Takže celej tvůj problém mi připadá v tom, že odmítáš vzít na vědomí, že někomu je ukradený, co udělají, ale prostě mu to nezní, což je fakt úplně to samý, jako by ti řek, že mu nechutná dobře novej druh zmrzliny a tys na to odpověděl, že je jen blbec, co se staví proti novinkám a odmítá jí dát šanci.

8 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 13. srpna 2015 v 19:18 | Reagovat

[7]: Čeština je totiž jazyk, který mám tak zažitý, že nevnímám zvuk většiny slov, prostě je ze sebe sypu, ale angličtina ne a zvuk a výslovnost a jak se mi to líbí je něco, co u toho vnímám dost. Takže jo, představ si, že v cizích jazycích jsou slova, co se mi prostě líbí a znějí mi hezky a slova, co se mi nelíbí, i když jsou úplně normální a každej je každodenně používá. Takže jo, vážně to může někomu jenom neznít.

9 Steeve X Steeve X | E-mail | Web | 13. srpna 2015 v 21:12 | Reagovat

[7]: V prvé řadě tě nikdo přímo nenazývá blbcem. Umění lidí, jež jako argument používají vlastní dotčené city sice neovládám, ale moc váhy to nemá. Řekl bych, že většina výrazů, které ti znějí "nelibě" jsou ty pro tebe nové. Vlastně sis to zdůvodnila sama - v češtině ti to nepřijde, protože jsi na ni zvyklá. A zvykla by sis stejným způsobem i na Czechii, nebudeme-li brát v potaz, že to není slovo české. To je ta "zhnusenost novotami", o které mluvím.

Já ti neberu tvůj názor. Neberu, jasný? Jen prostě moc nechápu argument "že se mi to nevíbý". Vždyť u takových věcí je snad tuna dalších aspektů, které jsou mnohem důležitější k ohodnocení kvality práce. Ještě bych pozdvihl rozdíl mezi "č" a "cz", zejména u angličanů. U toho druhého totiž vědí, jaká je výslovnost. Když půjdeme do detailů, začínám litovat, že jsem si ten do uvozovek ohraničený přepis vůbec dovolil, správná výslovnost je tedy "Čekija". A řešením tedy má být toto?-

Místo abychom byli jedinou zemí, kde se v obecném názvu používá státní zřízení, budeme jedinou zemí, kde se používá přídavné jméno. Zase to záplatování.

10 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 13. srpna 2015 v 21:15 | Reagovat

Inu, mě se onen termín taky zvukově nelíbí, ale haló kolem toho dělat fakt nebudu. Sám bych navrhoval spíš konkurenční Czechlands, protože vychází z dějinné tradice, táhnoucí se až k lucemburské dynastii - Země koruny české, no ne? Je to moravokorektní a slezokorektní, zní mi to subjektivně líp a mám dojem, že by se to i jednodušeji vyslovovalo. :-)

11 Ten opeřenec Es Ten opeřenec Es | Web | 13. srpna 2015 v 21:33 | Reagovat

Takže jestli to dobře chápu, změna je jen v mezinárodním názvu z Czech Republic na Czechia a v češtině to bude prostě Česko? Asi to dává smysl, protože třeba Slovensko je taky Slovakia nebo se dá použít i Slovak Republic. Upřímně, původně jsem byla taky proti tomu, ale po přečtení tvého poněkud agresivního názoru jsem si řekla, proč vlastně? Okamžitě jsem si odpověděla - protože je to nové a bude to hodně složité než se to zažije. Jo, jsem konzervativní, já vím. Ale když se to bude měnit jen cizincům, tak je mi to nakonec asi jedno. Jen se bojím toho, že teď už nebudeme Čečensko jen pro Amíky. Czechia a Chechenia, to bude ještě sranda.
A prosím vás, hádejte se aspoň o něčem podstatném, když už máte takovou chuť se hádat. :-D

P.S. Lámu si hlavu nad tím, jestli Čechy nesnášíš, nebo jsi Čechem rád...či se to snad nyvylučuje?

12 Irith Irith | Web | 14. srpna 2015 v 7:50 | Reagovat

Mně se to slovo strašně nelíbí zvukově. Ale hrozně. Naopak se mi moc líbí Bohemia, je to takové... tradiční :-P

13 Kiwi Zelená Kiwi Zelená | 14. srpna 2015 v 17:27 | Reagovat

[6]: já jsem si právě myslela, že už jsem od tebe přečetla takové kvantum článků, že si o tvém názoru dovedu udělat představu... Proto mě tenhle článek zaskočil a pobouřil...
Navíc v době psaní jsem byla trochu emočně rozdivočelá.. Nebudu už psát rozhořčené komentáře je-li to tvoje přání a nebudu ti říkat co nemáš psát, ber to jako můj aktuální názor na tvůj článek... Můžeš mít myšlenky sebelepší ale když je vyjádříš takhle..
Prostě promiň..:-(

14 ASH ASH | 16. srpna 2015 v 12:59 | Reagovat

[6]: Nepsala jsem, že by měl stát změnit inteligenci občanů. To by opravdu nešlo.

Jinak, nejsem proti změnám, ale na druhou stranu jsou hodnoty, které by měly být uchovány. (Teď nemyslím zrovna název naší vlasti).

Jinak si myslím, že změna názvu bordel udělá. Czech Republic se jmenujeme již dlouho a stejně si většina cizinců myslí, že jsem stále Czechoslovakia. Proč to ještě neztížit a nepřidat další název? :D

Změny jsou dobré a jsou potřeba, má-li se něco změnit k lepšímu, ale tím, že se změní název, se nezmění podstata. tak o co tu vlastně de, že? :D
Jinak, změníme název, přestože jen v mezinárodním měřítku, ale co přijde příště? Změníme měnu, abychom více zapadli do světa? Změníme jazyk? Změníme tradice, které jsou již tak dost podivně zdeformované? A nemusíš se mnou souhlasit. Mně to nevadí. Jsem tolerantní vůči jiným pohledům na věc. Nikdy nestavím svůj názor nad ostatními.

Nakonec menší poznámka, která nejspíše odbočí od tématu. Je velice zajímavé, jak mnoho lidí hlásá změny a kritizuje ostatní, nesouhlasí-li. Ve většině případu pouze tehdy, jde-li o bezcenné změny jako třeba změna názvu. Schyluje-li se ke změně většího významu, stanou se z lidí rázem nejzarputilejší vlastenci. Například přijetí cizích občanů do země. taky změna, ne?

15 kekorenum kekorenum | 23. srpna 2015 v 13:34 | Reagovat

Nechápu, že se s tím tak nadělá. Změní se tím vůbec něco? Dost pochybuju.

16 necroparanoia necroparanoia | E-mail | Web | 29. srpna 2015 v 14:18 | Reagovat

Tak mě je to vlastně jedno, chápu, že podstata zůstane stejná. Milku, ani kočičí konzervy pro moje miláčky mi kvůli tomu nezlevní, takže se mě to nějak nedotýká. A Czech Republic je hrozně dlouhý.

17 Van Vendy Van Vendy | Web | 30. srpna 2015 v 20:50 | Reagovat

Od doby, co zaniklo Československo, je mi to celkem u zadku. Jsou věci, které jsem neovlivnila a které neovlivním a název státu je jeden z nich. Myslím že jsou horší věci na světě, než nějaké pojmenování. Horší než Czechie třeba je, že jsme pro mnohé jen tranzitní stát. A taky odpadový stát. Levný stát a země, která se dá rozsekat na kusy. Horší než Czechie jsou politici, kteří by prodali vlastní matku, jen kdyby jim někdo nabídl dost vysokou částku. Horší mi připadá číst výzvy o nemocných dětech nebo nemocných lidech, žebrající o příspěvěk, když je vidno, že na jinou skupinu lidí se příspěvky najdou velmi lehce. Horší mi připadají naprosto nesmyslené požadavky v některých zaměstnáních, kde se s lidmi zachází jako s kusy. Název Czechia se mi sice taky moc nelíbí, ale je to věc zvyku. Czech se mi také nelíbilo a teď to beru. Ne že by se mi to dnes líbilo víc, ale co nadělám.
Zaujalo mě to tvrzení o blbých lidech zde. Já je teda nechci obhajovat, taky jsem v mnohém blbá, ale spíš bych se zamyslela, proč hergot teda tak blbí jsme. Je to tím, že jsme vždycky skončili jako hubkaři a tak nám nezbylo nic než švejkovství? Nebo je tady něco v půdě a ve vodě, co z nás dělá větší blbce než všechny lidi v okolních zemích? Nebo je to jenom tím, že jsme coby populace víc nahuštěni na metr čtvereční, takže co třeba zanikne ve větších rozlohách, je tady víc vidět?
Těžko říct.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama