Rés Publica? Ale prosímvás...

26. ledna 2015 v 14:49 | Steeve X |  Ce que me dérange (Co mě štve)
Možnost volby je skvělá. Vážně, je to to nejlepší, co můžete v životě dostat. Nebo skoro. Možnost volby není svoboda - ne v dokonalém smyslu. A tak mi tedy vadí, když někdo tyto dva pojmy spojí v jeden - ano, krásné slovo demokracie. Republika, taky hezký pojem. Kdysi znamenal něco jako "vláda lidu" - ano, to byla její filosofie. Stát vedený "prostým lidem", nebo ještě lépe zástupci všech stavů (dnes už máme jen dva...zřídkakdy tři, chudák šlechta). Obávám se však, že jsme se od tohoto ideálu poněkud vzdálili. Neříkám rovonu, že žijeme v diktatuře, nebo podobné kydy exteremistů a obecně lidí, kteří nutně potřebují za každým slůvkem vidět ilumináty a tak dále... *Dnešní státní zřízení už jenom prostě demokracie není. [Dlouhý článek, ale stačí odpovědět na tučně napsané otázky na konci článku]U nás si můžeme klepat na čelo, co to ten Steeve zase plká za hovadiny, ale světe div se, na Zemi existuje zhruba dvě stě samostatných států. Který z nich je skutečně diktatura, a který demokracie... No, když budeme puntičkáři (a já jsem), tak ani jedno zřízení nikde není. Všechno jsou to ideologie, Utopie, cíle cest, po kterých se máme dát, ale nikdy je nedokončíme. To je věc, kterou by si mohlo spooousta lidí uvědomit. Nikdy to nebude dokonalé, nikdy to nebude úplně cajk a spravedlnost je prostě slepá. A tak se stává z demokracie demagogie (USA) a z republiky oligarchie (Ukrajina). Historie přímo srší příklady - REvoluce je opakem evoluce. Krok zpátky. Ale koneckonců, co uděláte, když šlápnete do exkrementu?

...

Tím se dostáváme k faktu, že moc zkrátka vždy spočívá v rukách lidu - a záleží jen na tom, kdo je vede. Může to být úchylný maniak, snaživý byrokrat, skladník ve šroubárně, nebo třeba tisíce let starý cápek, co támhlenc vylezl na nějakou horu. Armáda potřebuje generála. Dav potřebuje vůdce. Vždycky. A můžete se snažit sebevíc, ale moc počtů nakonec soustředí jedinec, je to přirozené. Alfa samec... Na kom tedy teď závisí? Na onom generálovi, který diktuje a který nakonec usedne na pomyslném trůnu? Nebo spíš na davu, který jej tam drží? Moc je vždy v rukou poddaných, protože ti mají jako jediní možnost postavit se všemu, čím se nad ně jedinec pokusí povýšit. Ale tak jednoduché to není.

Opět trocha historie - měli jsme tu už minimálně desítky (pokud budu generalizovat) idejí států. Všimněte si, že neříkám státních zřízení - ta se totiž liší už jedno od druhého! Otrokářské státy, feudální monarchie, biskupství, obchodní republiky, konstituce... V průběhu času se tedy - stejně jako jiná odvětví - rozvíjela i forma ovládání národů, potažmo lidstva. Formy vlády se přetvářely - a nutno podotknout, že zdokonalovaly. Zpočátku bylo vše založeno jen na kvalitách vůdce, pak přišly první monarchie - dědičnost se však ukázalůa jako nežádoucí faktor a nastala opět revoluce, přišla možnost volby panovníka, ale i nápad apsolutní a centrální moci nebyl dostatečný. Co máme dnes? Dnes se násilí tolikrát ke slovu nedostane. Jednoduše proto, že ho vlastně ani není potřeba.

Co dělá takový průměrný Čech? Chodí do práce, stará se o svou rodinu a kariéru, veškeré dění o světě mu přinášejí média, nebo kamarádi v hospodě, kteří prakticky opakují to samé... Představte si svět, kde je obraz skutečnosti roztříštěn okem reportéra, přetvořen rukou žurnalisty a následně prezentován na obrazovce. Je téměř nemožné, aby v průběhu této cesty nedošlo byť k minimálním odchylkám od reality. To by bylo ještě dobré, šlo by to zkousnout. Četli jste ale 1984? Tam nebyly informace přetvářeny jen tak "omylem". Jistě, ta storka je přitažená za vlasy, ALE varuje před něčím, co nevylučuji, že se nyní děje. Jak lehké je zaplatit si novináři, abych nevypadal jako blbec? V The Sims je k tomu i interakce :D

Je to zcela nový způsob ovládání mas. Informační bublina. Už nikdo občanovi do hlavy nevtlouká svůj názor, jen mu jej pomůže přijmout za svůj, myslet si, že je z jeho hlavy. "Když jsem na tohle přišel sám, tak to nemůže být lež!" Nejsilnější je vždy originální myšlenka. Originální? Jenže co když veškerý materiál (říkejme tomu tak), který byl k vytvoření myšlenky spotřebován, je lež? Nebo polopravda (což je taktéž lež). Jak pak může být pravdivý "názor" toho chudáka Čecha, který si naivně myslí, že kritické oko mu postačí k prokouknutí Novácké lži. A řešení není. Teda je - můžeme teď vyskákat z oken a defenestrovat Babiše a všechny ostatní, ale otázka je, stojí-li to za to. Je svět, který nyní funguje, skutečně tak špatný? Vzdálil se natolik všem těm ideálům?


*Abych to shrnul - přijde vám, že vaše občanské zájmy někdo hájí? Že jste tu vy ten hlavní, že stát funguje pro vás, vaši rodinu a společníky, aby jste mohli v klidu žít sjednocení (vírou, národností...) a v relativním míru? Pokud mi dovolíte vlastní názor - souhlasím tak s polovinou tvrzení. Ne, nepůjdu s červenou kartou, ani pochodní do ulice. Nejsem debil. Moje "dokonalá svoboda" není narušena, ani omezována. Je pouze ovlivňována. Ale skandovat za dokonalost by nás po těch stoletích už mohlo přestat bavit... Já nemám lék pro Zemi, jak se zbavit věčné nadvlády/nedokonalosti. Mám návod pro sebe, jak svůj život o trochu vymanit z područí takových organizací.

Je to vážně jednoduché - stačí jen udělat si obrázek na základě co největšího dostupného počtu pohledů. Možná to teď vypadá, že si protiřečím, ale ona vlastně jiná cesta není. Snad jen být vždy v místě události. Já si klidně pustím Novu, poslechnu si její lékořici, ale potom půjdu na ČT, pak na Reuters, Le Monde, BBC... kdybch uměl rusky, podíval bych se i na jejich verzi. Stačí mi jen jazyky a trocha času, možná rozumu. Stejně nedocílím plného vidění, ale co jsem já, Lee Sin? Normálně bych zavedl měření inteligence podle zájmu o informovanost...ne počkat, takovým lidem už se nějak říká...no jo! Ignoranti! :)

Sbíráte informace z více zdrojů? Věříte médiím? (Co vám zbyde...) Máte rádi Korantenga a Hrušku? A pomelo? Já mám rád pomelo. (Nechci spoilerovat, ale brzzzy se tu možná oběví nový layout - to je ta největší inofrmace z celého článku :D)

Zdroj obrázku: http://www.ashapr.com/wp-content/uploads/2012/08/media-relations1.jpg,
http://www.izun.eu/sites/default/files/uvodniky/11-2012/nestranost4.jpg,
http://www.nasepenize.cz/images/image/00/zakon/soud-zakon.jpg

Tyhle otázky na konci článku jsou děsně cool.

Žejo? :D

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 denikdeprivanta denikdeprivanta | Web | 26. ledna 2015 v 16:30 | Reagovat

V jádru s Tebou musím souhlasit.

2 Wantoven Wantoven | 26. ledna 2015 v 17:04 | Reagovat

"V jádru s tebou musím souhlasit" ... taky miluju pomelo.

3 Kiwi Zelená Kiwi Zelená | Web | 26. ledna 2015 v 20:30 | Reagovat

Pak se člověk diví, že spousta lidí nad politikou a všema těma veřejnejma informacema, mnohdy vážně neodpovídajícíma si navzájem, ohrnuje nos. Říkaj si, že se jich to netýká. Je fajn připomínka, že by to měl být v prvé řadě náš stát. Ale tak to nefunguje. Dokud žiju a nemám existenční problémy, nemám důvod, proč bych se měla nějak bouřit, no ne? Nejsem sama, hodně lidí co znám si zanadává v soukromí a dál to nijak neřeší. A o tom, že jsou média "masová  informační masáž".... no, to jsem věděla. Číst ty články někdy vážně útočí na můj intelekt... :D

4 necroparanoia necroparanoia | E-mail | Web | 27. ledna 2015 v 15:11 | Reagovat

Teď jsi mě donutil se hluboce zamyslet, to už jsem dlouho nedělala. To co čtu v novinách a slyším v televizi, to už dávno neberu jako směrodatný, připadá mi, že se nás snaží jen udržet ve strachu před útoky, vrahy a zloději.

5 Steeve X Steeve X | E-mail | Web | 28. ledna 2015 v 21:35 | Reagovat

[2]: Vážně? Aspoň někdo, ale určitě se po něm neosypeš tak spolehlivě, jako já :D

[3]: Poslední vět nechápu, nebo nechci chápat, nevím :D To je dobrá otázka - do jaké míry se máme zajímat jen o své dobro a kdy je dobré porozhlédnout se a zastávat ostatních. Vše souvisí se vším ;)

[4]: To jsem rád - pochybuju, že se nezamýšlíš. Zrovna ty, taková poloislanďanka! :D

6 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 29. ledna 2015 v 19:25 | Reagovat

Dlouhé a rozvětvené. Kdybych chtěl odpovědět plnohodnotně, musel bych se nechutně rozepsat. Ale budu se spíš obdivovat: ty zvládáš Le Monde? To už musíš umět dost dobře francouzsky. Já bych si asi Russkoju Pravdu v originále nepřečetl ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama