Život je nejlepší učitel

10. září 2014 v 15:59 | Steeve X |  C'est...sentiment?
A je zadarmo! Spousta lidí žije v představě, že od narození jim bylo asi do vínku naděleno kýble rozumu a vše dokonale chápou. Nemají potřebu se ptát, nebo se od někoho učit - přitom přesně to je činnost, kterou bychom neměli v žádném případě opomíjet po celý život. Po celý čas, který člověk na zemi stráví, by se měl něčemu učit. Teď nemyslím jen nějaké monotónní sezení v lavici a šprtání vzorečků (Jak si mnozí "učení" představují!), život nám neustále rozdává neplacené a nevyžádané lekce. Někdy jsou úžasné, jindy bolí. V souladu s našimi osobními vzlety a pády se mění ze zábavných na zdlouhavé...Co s nimi? Rozhodně je přijmout! Ignorantství není cesta k životu. Můžete si pořídit soukromý ostrůvek nenávisti vůči světu a poklidně tam se svým egem shnít, ale k čemu to? Jaký bude pak mít váš život smysl? (Teď nemluvím o samotářích, ale o zmrdech, fyi...) Znám takovou moji ex-spolužačku, jistou Sáru. Ta dáma chudák žila život v domění, že o ní život "prd ví". Jediný správný názor byl pochopitelně ten její a ona se od nikoho učit "nepotřebovala". A tak se stalo, že tahle bambula propadla, vysloužila si zklamání svých rodičů a důkladně zdeptala náladu celé mé třídy.

A přitom tady takové Sáry pobíhají po tisících. Spousta lidí zkrátka nebere okolní svět za nic víc, než přihlouplé pozorovatele, kteří přece "nemůžou vědět, jaký doopravdy jsem". No hlavně že si jsou sami pevně jistí, jak krásní, bezproblémoví, inteligentní a vlivné kusy lidského pokolení to jsou... Ptáte se, jestli je to špatně? Sakra špatně! Žít život s nosem vysoko ve stratosféře a sobecky lhostejným pohledem vůkol je přece nesmysl. Na takové si osud počká.

Potom jsou tu ti druzí, možná i většina. Ti chtějí o sobě vědět co nejvíce. Ne že by to byli egoisti, ale když vám někdo předčítá seznam vašich "úžasných vlastností" - to se dobře poslouchá. Na to tady máme IQ testy, horoskopy a v neposlední řadě kvízy osobnosti a předpokladů do budoucna. Tudíž "jste vůdčí, rozhodný a energický jedinec" - no to je bezva, ale že jste pěkný debil, co všechny komanduje a má sklony po všech cholericky ječet - to už vám neřeknou. Protože to slyšet nechcete. Vy jste si přece test vyplnili (nedej bože zaplatili...), aby jste s emohli kochat svými přednostmi, žeano? Ale stejně tak musíte znát své slabé stránky. Brát si od života "jen to dobré" je totiž blbost.


Teď se vyloženě nenavážím do osobnostních testů, jen je fakt, že spousta lidí je bere příliš doslova. Tyhle díla jsou ale v drtvé většině normovaná a i kdyby nebyla, nemohou vám přesně říct, jací jste. To je ta druhá, nezkreslená a nepřehnaná strana mince. Tady je opravdu třeba brát to orientačně. Všeho s mírou, jak se říká. Je jen třeba být otevřený světu - nerozdat se, ale být otevřený! Život vám má tolik co vyprávět, stačí poslouchat. Chyby člověka učí, takže až příště něco zkoníte, zkuste si místo "já sem tak blbá kráva" říct třeba "příště to udělám jinak". Asi jsem právě definoval optimismus...

Nikdo vám nemůže diktovat, jak máte žít. To se zkrátka musíte sami naučit - a je jen na vašem přístupu, jak to zvládnete a jaké ovoce vám to přinese... Ostatně, co znamená "umět žít"? Je to nějaký osvědčený způsob - recept na dokonalý život? Ále kdepak! Označil bych to jen a pouze za individuální volbu krůčků, které snad někam povedou. Protože když poběžíte jako idiot, s největší pravděpodobností spadnete při prvním výmolu na hubu. (I pád na hubu je krok vpřed! - Já ale dodávám, že je někdy až moc jednoduché se mu vyhnout a dostat se mnohem dál) A právě proto je dobré nechat si poradit od někoho, kdo už má takříkajíc "něco odběhnuto".

Každý jsme jiný - tím se vracím zpět k testům osobnosti... To, kdo jste, byste pokud možno měli vědět sami. Ne hned a ne za pět let. Poznáváte se neustále. Nemusíte mít před sebou vypsané všechny pozitivní a negativní stránky, aby jste se dokázali ve své hlavě charakterizovat. Jsou to jenom slova, obecné a hrubé obrysy obecně a hrubě vymyšlených škatulek. Vše je na vás. Smysly jsou k tomu, abychom je používali - nejlépe k něčemu, co nás obohatí. Objevte svět a objevíte sebe. (Nechápu se)

(Tohle jsem chtěl původně vydat k TT, ale toho se očividně nedočkám...)

Váš InternetExplorerový Steeve X.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jannie Wearbliss Jannie Wearbliss | Web | 10. září 2014 v 19:12 | Reagovat

"Já jsem tak blbá kráva." a příště si řeknu: "Jsem ještě blbější kráva než předtím." - Tohle je definice pesimismu a já jsem jím nezvratně postižena. Jak se dá jen tak předělat na optimistu?
Ráda bych se naučila, jak přemýšlet kladně, ale bohužel to nejde. Ze svých chyb se poučím tak moc, že ze strachu z nich spoustu věcí nevyzkouším.
Ale souhlasím s tebou. Recept na život je poučit se ze svých chyb, ale s mírou. Každopádně nemůžeme si přát, aby kolem nás vymizeli všichni arogantní fouňové. To by nás pak nemělo co pohánět kupředu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama