Negativní kritika

12. září 2014 v 18:39 | Steeve X |  Ce que me dérange (Co mě štve)
Možná to bude znít jako článek "Nechte se zhejtnout", ale není tomu tak. V tomhle textu chci jen a pouze otevřít téma týkající se kritiky a valné většiny reakcí na ni tady na blogu. Jednak proto, že mi přijde, že kritika zůstává nepochopena a v neposladní řadě z důvodů osobních - začíná mi to tu totiž smrdět cenzurou a vyumělkovanými komentáři. Nejednou jsme tu viděli pojem "moderovaná diskuse". Co si myslím já? Tudy tedy rozhodně cesta nevede.Špatnou odezvu ke svému článku by si přál jen málokdo. Jak je veřejně známo, lidé se snaží všem líbit. Mnozí blogeři tvrdě pracují na tom, aby se jejich portál pochopitelně zalíbil co nejširší škále návštěvníků a co si budeme povídat, také proto, aby sklidili nějakou tu poklonu. Na tom není nic špatného. Co když se ale najde nějaký komentář, který je řekněme nepříliš vroucný? Někdo, kdo do základu zkritizuje celou vaši ideu, nebo jen pichlavě podotkne "nesprávnost" jedné věty? (A tací se najdou!)

Dle mého? Žádné zoufání! Objevili jste jen další názor. Další pohled na věc... Jistě, když vám někdo vyloženě napíše "Seš kokot, nazdar!", kromě jistoty, že pisatel je mentálně zaostalejší, si z toho moc nevezmete. Co však je často nesmírně užitečné pro váš vlastní rozvoj, tím jest umět přijmout a porozumět kritice.Samotnému mi to dost dává zabrat, ale vzhledem k tomu, že jsem z těch se slabšími nervy, vám to snad problém dělat nebude...

Zase tím nemyslím nechat se hejtovat od rána do večera a dobrovolně se vystavovat pošťuchování nějakých posměváčků. Když do vás někdo "vysírá", je čas na asertivní reakci. (Takovou bych chtěl mít :D) Bude to dost možná stát hodně nervů, ale když zvládnete rozkrýt jádro neshody, i v argotu cizí mysli můžete najít něco, co vám pomůže se zlepšit. Co vás nezabije, to vás posílí - takříkajíc. Jde jen o to namísto bezcílného hádání se s pitomcem raději přijít na to, co jej tak rozlítilo. Nejste bezychybní stejně jako nejste naprosto v omylu. Pravda je uprostřed a ten, kdo se vám snaží to nastínit jinou cestou, než skrze lítostně přepepřené věty nemusí být nutně váš nepřítel.

K věci zformulované zápory jsou tou pravou kritikou. Když vám někdo řekne, že s vaším názorem nesouhlasí proto a proto, nemusíte hned toužit proklát mu srdce. (Proklát? To se dělá mečem?!) To je, nezlobte se, častý problém blogerské komunity, jak tak koukám. Tentokrát i můj. Jen málokdo dokáže opravdu čelit nějaké ostřejší kritice, nebo se nenechat vyprovokovat ke stejně bezcílným uřvaným komentářům. To si teda nepomůžeme.

Veškerá zpětná vazba je pro vás dobrá. Veškerá - i ta negativní. Možná nepotěší, ale poučí. To by měl být znatelnější smysl komentářů. Ne pouhé zviditelňování cizích blogů na základě milých vět, ale nestranné hodnocení a poodhalení cizího názoru. Komentáře jsou něco, co váš článek nic než posouvá do jiné roviny. (Opět jen dle mého názoru) Máte možnost se podle nich poučit, nebo poznat další lidi. Z komentáře typu "obíhám", nebo "Moc pěkný layout!" se toho moc nedozvím, že.

Proto jsem rád, když jsou mé články komentované. Ne proto, že blog by pak vypadal víc "husťácky", nebo se jednou za uherskej rok dostal do výpisu "nejdiskutovanější"...prostě jsem jen rád, za cizí názory. I když to tak mnohdy nevypadá. Já jsem třeba člověk, který se jen těžko vzdává svých postojů a zuby nehty je brání. Snažím se však nezají za určitou hranici, kdy už to není disputace, ale hospodská hádka. Závěr! Buďte všichni tak úžasní, jako já! :D Nechte se klidně zhejtnout, když vás to dostatečně poučí a posune vpřed...ale s Mírou. Míra je hodnej chlápek!

Váš nejúžasnější Steeve X.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Simona Simona | Web | 12. září 2014 v 18:49 | Reagovat

Tento článok úplne vytihuje moje myšlienky. 100 ľudí 100 chutí. A zo všetkého negatívneho si musíme vziať vždy niečo pozitívne a poučiť sa.

2 Maglaiz Maglaiz | E-mail | Web | 13. září 2014 v 10:04 | Reagovat

Komentáře nejen článek posouvají do jiné roviny, ale sám bloger z komentářů zjišťuje, čeho si nejvíce lidé v článku všímají.
Z osobní zkušenosti vím, že drtivá většina čtenářů vidí těžiště článku v jiné myšlence než kladu já. A to si myslím, že onu nosnou myšlenku skutečně zdůrazňuji. :-D

3 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 13. září 2014 v 15:07 | Reagovat

Moc si vážím toho, že diskutuješ s těmi, kdo vyjádří odlišný názor a nenecháš se znechutit. Doufám, že ti to vydrží, protože takový přístup je jediný, který skutečně někam vede. Alespoň doufám. Jinak je veškeré mé ubohé snažení v tomto směru bezvýznamné.

4 necroparanoia necroparanoia | E-mail | Web | 14. září 2014 v 21:00 | Reagovat

Taky mě sere, když někomu zkritizuju něco, co to zcela jasně potřebovalo a on na mě začne plivat jedovatý sliny. Přitom svojí kritiku nevyjadřuju sprostě a doufám že jí vedu konstruktivně. Sprostá jsem až pak.

5 Janča Janča | E-mail | Web | 15. září 2014 v 17:46 | Reagovat

Taky nemám ráda moderované diskuze. Když je tam opravdu ošklivý komentář, tak ho přece můžu smazat a když není tak hrozný, ale je to kritika, která se mi nezdá, tak ho tam nechám, ale neodpovím na něj.
Já snad pořád píšu jen pozitivní komentáře, protože když se mi něco nelíbí, tak to zavřu a jdu dál, než abych se pozastavovala nad blogama typu "ahojky já jsem ale pyča a vi jste všichny kokoty, těšim se na vaše komentářky" (jojo, něco podobného jsem už párkrát viděla a prý jsou to rádoby vtipné blogy). Ale je fakt, že je potřeba tu kritiku slyšet, protože když máme jen pochvalné komentáře, tak nevíme, že se to někomu třeba nelíbí, nebo i ten co chválí, tak s něčím nemusí být spokojený, ale to už nám nepoví. Možná škoda, možná ne.

6 Irith Irith | Web | 7. listopadu 2014 v 13:57 | Reagovat

No, jak jsem zjistila, mně vůbec nevadí negativní komentáře, ale musí dávat smysl a být opodstatněné, mnohem víc, jak jsi psal, mi vadí kladné komentáře, u kterých je jasné, že to ten člověk ani nečetl.
Já se snažím o konstruktivní kritiku (říká se tomu tak, že jo?) absolutně nemám problém s tím, napsat někomu, co se mi na jeho blogu nelíbí (u tebe třeba ty sprosté výrazy), ale zároveň se snažím vyzdvihnout i něco, co se mi naopak líbí. Nesnažím se toho člověka shodit, snažím se mu spíš pomoci tím, e mu řeknu další názor.
Osobně vážně nesnáším ty bezduché kladné komentáře, takže  se jich, vy všichni blogeři ke kterým chodím, moc nedočkáte. Ale zase nechci jen kritizovat a hledat chyby.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama