Život je dálnice

25. srpna 2014 v 19:00 | Steeve X |  Ce que m'attriste (Co mě rmoutí)
Už je to tak. Dlouho mi tahle myšlenka vrtala hlavou, ale teprve teď, když uháním taxíkem skrz metropoli, mi přišla geniální. Však co je ten náš život jiného, než pořádná dálnice, po které směle i nesměle míříme ze startu až do cíle, od zrození až po smrt. Jak prosté. Naše dálnice života se kroutí v zatáčky, jindy se táhnou v nedozírné roviny stereotypu. Jaká naše cesta bude, záleží jen na tom, jak pevně si určíme směr. (Jasně. A my sme auta -.-) (BTW, tenhle článek jsem napsal v polospánku v odbavovací hale - jen ať víte, jak moc vás miluju :D (Nulově.)) (Moc dlouhé? No jo, já vím...)Život je dálnice, rušná a proměnlivá. Cestou se míhají zářné lampy, jedna za druhou ve smrtelně vážné pravidelnosti. Jsou jich stovky a nad každou vozovkou se táhnou do neznáma. Projíždíte kolem a ony se vám mihají nad hlavou. Uvažujete, jestli zůstanete v rychlém pruhu, nebo raději zamíříte ke krajnici a budete se za pomalé jízdy kochat okolní scenérií. Vůkol se rozléhá nekončící zástavba spícího velkoměsta. Domy a sochy však možná vzápětí vystřídá zdivočelá krajina.

Život je dálnice - je zaklikacený a naše cesta se nejednou kříží s jinou. Každá křižovatka a každý nadjezd představuje novou otázku, novou výzvu, možná, kdoví. My jsme řidičem. Cestou také potkáme stovky, tisíce jiných, kteří naši cestu sdílejí. Je jedno, kudy jedou, protože se stejně všichni dostaneme do cíle. Nevyhnutelnost střídá beznaděj. Zpětná zrcátka už nikdy nedokáží obnovit tu podívanou naplno. (Žbleptám metafory!)

Je nutné si uvědomit, že na téhle cestě se nedá zastavit a to, co jednou letmým pohledem mineme, už nikdy znova nespatříme. Město i příroda zůstanou nenávratně za námi a opět smíme čekat jen neznámo. Ztracené vzpomínky, které jsme ve vší horlivosti bezděčně hodili za hlavu, se nejspíš nevrátí. Na téhle dálnici jsou značky - měly bychom si jich všímat. Jejich svazující arogance možná v širším nadhledu neznamenují zdržení pro nás, ale posun vpřed pro všechny.

Čím víc nad tím přemýšlím...život možná není jen ta dálnice. Třeba tam někde v dálce nastanou časy, kdy se - pozvolna, nebo náhle - naše rychlocesta zůží. Zničehonic se na ní objeví praskliny a skvrny rozteklého asfaltu v letním slunci. Možná dokonce najedeme do nejedné propadliny... Nesmíme však dopustit, aby nás taková skutečnost zcela vyřadila z tohoto bezčlenného závodu. A to počítaje se skutečností, že v cíli nás čeká jen jediná jistota. Jak to jest milosrdné, že?

Cesta je možná u konce, ale vy nyní máte čas zpomalit a před cílovou čárou se ohlédnout zpět. Snad jednikrát v životě nevidíte jen asfalt mizící pod kapotou. Obdivujete se té kráse za sebou - táhlé a komplikované dálnici kličkující světem - vaší mozaice vzpomínek. Vidíte znova ono město, kocháte se přírodou, kterou jste nestihli při té rychlosti ani pořádně prozkoumat. Litujete? Nelitujte. Sice není jisté, že si cestu budete moci zopakovat, ale to není důležité. Podstatu teď má jen skutečnost, že vase cesta rozhodně nebyla zbytečná. Koneckonců...na cíli nezáleží. Beze vší důstojnosti je jen on tím jediným bodem, který je pro všechny řidiče života stejný. Vše důležité zůstane v naší mysli, ale jen pokud si toho budeme vážit. (Házet včerejšek za hlavu je pitomost. Kopněte do zadele každého, kdo vám to bude tvrdit.)

Záleží jen na tom, jaké vzpomínky budou vaši cestu provázet. Vzhůru vpřed.


Váš motorista Steeve X.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Bocian Bocian | E-mail | Web | 25. srpna 2014 v 19:46 | Reagovat

Veď práve to, že život je diaľnica mi robí vrásky na mojom belavom čele. Raz zomrieme, všetci do jedného a čo potom? Nie, to hlúpa otázka, skôr, čo predtým?!
Život si treba užiť, ale nemyslím ten YOLO štýl skočiť z okna, snáď sa mi nič nestane... Splniť si sny a ísť rovno k nim, to je podľa mňa zmysel bytia. A keď nie sme zadubenci, tak sú naše sny natoľko významné, že si na smrteľnom lôžku budeme môcť vymenovať spomienky vryté nielen do našej pamäte...
Ach, ja umelec :-D. Snáď ma nezbiješ, že tu toľko píšem :-D.

2 Steeve X Steeve X | E-mail | Web | 25. srpna 2014 v 20:14 | Reagovat

[1]: Ani v nejmenším :D Já jsem nesmírně vesmírně rád za každý komentář, tím líp, když je od tebe :D

3 Vanimaré Vanimaré | Web | 25. srpna 2014 v 20:22 | Reagovat

Zajímavé přirovnání. Nikdy mě nenapadlo srovnávat život s dálnicí. Pěkné. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama