Vesmír není (naše) hřiště...

18. srpna 2014 v 11:09 | Steeve X |  Ce que m'attriste (Co mě rmoutí)
Technika jde dopředu - o tom není pochyb. Veškeré limity, které nám donedávna zabraňovaly, nebo znemožňovaly volné cestování vesmírem jsou již pokořeny - alespoň teoreticky. S tímto pokrokem je tedy jen otázka času, kdy se lidstvo vydá na neonečné toulky vesmírem - někam do jiného rozměru, mimo ohraničené prostory naší domovské planety... Cesty v těch nedozírných dálkéch s sebou však rovněž přijášejí otázky. Jsme připraveni? Jsme toho hodni?Stejně jako na Zemi, vše bude v rukou našich rozhodnutí, která často budou záviset na mysli jednotlivců. Více, než kdy jindy na nich však bude záležet, neboť už neovlivní jen svět uvnitř atmosférického obalu jedné planety. Budou psát historii celého vesmíru... Jaká ta rozhodnutí budou? Necháme se unést majetnictvím a chamtivostí - vytěžíme bezohledně všechny dostupné zdroje a zničíme nesčetné soustavy? Dost možná. Nebo se staneme požehnanými ochránci, nositeli života mezi hvězdami?

Kontakt s vesmírem mezi nás zanese obrovské vzdálenosti a z velké části nás rozdělí, stejně jako se to stává na Zemi. A dobře víme, co rozdělení diplomaticky znamená. Snadno můžeme rozžehnat nedozírné následky vedením válek mezi sebou. A co je horší... s někým dalším... Patřím osobně k těm, kteří věří v mimozemský život. Na druhou stranu je ale jen malá pravděpodobnost, že se s ním nemineme v tak rozlehlém prostoru a hlavně čase. Hvězdy, které dnes večer uvidíme na obloze mohou být už dávno zaniklé majáky cizích civilizací...

Pokud však na něco - nebo někoho - narazíme, budeme schopni i skrze tak gigantickou kulturní a fyzikální bariéru zdatně komunikovat? Nesčetněkrát se ve filmech setkáváme s nebezpečnými a agresivními rasami, s dominátory připravenými vyhladit náš svět... Ale co když my znenadání staneme na pozici těch "zlých". Nemusíme k tomu ani mít důvod, nebo předpoklady jako lidstvo. Opět bude stačit vůle jedinců, či mocenské skupiny. A my se o tom nemusíme ani dozvědět. V nedozírných dálkách vesmíru se nejeden hlas rozlehne v tisíce ozvěn, až nakonec zanikne v prázdnu.

Co když vesmír nás bude potřebovat? Jsme natolik zodpovědní a připravení nést s sebouv všechna břemena zodpovědnosti a spravedlnosti? Vesmír není hračka. A není náš. Při našem ambiciózním a pokrokovém výzkumu je třeba myslet otevřeně. Nikdo neví (alespoň z řad lidí), co nám toulky ve hvězdách přinesou. Otázkou není, zda-li jsme my, jako lidstvo připraveni na vesmír. Otázka zní, zda je vesmír připraven na nás.

No páni, já jedu! Takhle eticko-morální speech jsem neměl ani nepamatuju. Kromě filantropických blábolů ale stejně myslím vše zmíněné vcelku vážně. Stačí se podívat na naši matičku Zemi a všechno, co sme jí stihli za pár tisíc let udělat. A taky všechno, co jsme natropili sami sobě. Vyhubili jsme několik ras za účelem kolonizace, vedli války pro hmotné i ideologické zdroje a i v současných dnech panuje všude v civilizaci napětí a nepřátelství. A mysíte, že s vesmírem to bude jiné? Kdepak, jen větší. A toho je možná třeba se trochu bát. Trochu soudnosti, prosím!

Váš sebeohromující Steeve X.

Zdroj obrázku : http://files.lazikovaz.webnode.sk/200000037-2266323602/vesmir-3d.jpg
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Em Zet Em Zet | Web | 18. srpna 2014 v 12:19 | Reagovat

Zatím tvůj nejlepší článek, co jsem od tebe četla. :) Ohromil jsi mě teď, konečně s tebou v něčem naprosto souhlasím, hah. :)

2 Bocian Bocian | E-mail | Web | 18. srpna 2014 v 12:48 | Reagovat

Veľmi filozoficky ladený článok - čiže presne niečo pre zadumaného ekológa Bociana :-D
Čoby pár tisíc rokov, povedal by som skôr niekoľko storočí, toľko nám stačilo na vyšťavenie nerastných zdrojov a vyhubenie mnohých živočíšnych druhov. Na jednej strane som priaznivcom pokroku a vedy, avšak obávam sa, či s nami príroda ako samoregulačný ekosystém počítala... Ak budeme nútení expandovať do vesmíru a myslím, že k tomu dôjde, skončí to s ním obdobne. Veď len teraz je okolitá čiernota plná odpadu z rakiet a satelitov. Ak sa nemýlim, padajúce hviezdy sú často práve takýto svinčík horiaci v atmosfére.
A mimozemšťania? Nepochybujem, že v nejakom čiernom kúte vznikajú veľkolepé civilizácie. Lenže celkom skepticky hľadím na výplody sci-fi autorov. Podľa mňa sa bude jednať o načisto originálne výjavy s odlišnou mentalitou, s ktorými sa zrejme nestretneme.

3 Katrin Jancz Katrin Jancz | Web | 18. srpna 2014 v 14:19 | Reagovat

Dost dobře napsaný článek! Plně s tebou souhlasím :) jsem tu poprvé a rozhodně ne naposledy!!

4 Steeve X Steeve X | E-mail | Web | 18. srpna 2014 v 15:03 | Reagovat

[1]: Sakra! :D Doufal sem zase v nějakou peprnnou debatu ;)

Díky za komentáře :)

5 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 18. srpna 2014 v 20:14 | Reagovat

Zajímalo by mě, kam svět dovede dnešní generace. Technika jde nepřiměřeně kupředu bleskovým tempem, kdyby žili ve 21. století největší umělci jako například Leonardo Da Vinci, určitě by vynalezli mnohem více věcí pomocí současné technologie. Tyto géniové museli mít tenkrát tolik nápadů, ale mnoho z nich dříve nešlo zrealizovat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama