Sims 4 mě zklamala...

9. srpna 2014 v 14:49 | Steeve X |  Ce que m'attriste (Co mě rmoutí)
Už 4. září tohoto roku vychází nový díl série The Sims. Kromě toho, že je to nepřirozeně brzo, mi na této "vycházející hvězdě" simulačních her nehraje a nelahodí spousta věcí. Nemám v úmyslu tady případné hráče nějak znechucovat, nebo tvrdit, že práce, kterou studio EA odvedlo je vyloženě špatná, jen obhájím tu spoustu nesouhlasných hlasů komunity a také ten svůj. Sims 4 mě zklamala a myslím, že z pádných důvodů.

g

V první řadě se mi nelíbí, jak dokázali vývojáři okamžitě pohřbít předešlý díl a prakticky ze dne na den přijmout za novou modlu Sims 4. Jak nechutná komerce! Ještě v prosinci vychvalovali nové dodatky a nabádali k nákupu spousty kolekcí. A dneska? O Sims 3 se vesměs vyjadřují jako o "zalagované a přeplácané hře", ovšem fakt, že skripty hry jsou jejich dílem a k nákupu dodatků sami nabádali, jim už uniká. Pro mě byla The SIms 3 povedená hra, která i přes svou odfláknutost v základní verzi nakonec nabídla zajímavé mechaniky a také mě bavila po dlouhé hodiny. Už když hra vyšla, těšil jsem se na nový obsah a hlavně - na posun někam dál.

Další věc - každý díl přinesl něco nového. Nemusím připomínat rozvoj do 3D ani otevřené sousedství. A Sims 4? Vývojáři vydávají za největší pokrok editování tváří a těla pomocí "přímého dotyku". Takže vlastně tahám myší na ksichtu, místo na posuvnících? No, jestli jste vymysleli jen tohle, tak shame on you! Ono vlastně taky není divu, když je hra ve vývoji po směšně krátkou dobu a vlastně působí jen jako nahnávač peněz. Všechny nápady na dodatky pro trojku už byly vyčerpány, tak je musíme vydat v nové hře zase odznova. Ano, tahle série nepřináší nic jiného, než spoustu peněz za staro-nové DLC do producentské kapsy.

Nevadilo mi kupovat dodatky kolekce ke dvojce - to ještě nebyly tak hloupé a hlavně měly skutečný nápad a bylo v nich spoustu OPRAVDU nových předmětů a interakcí (Mimochodem představte si moji reakci, když vypustili do světa kompletní verzi Sims 2 i s dodatky ZADARMO!) - zkrátka nový obsah byl zábavný. U Sims 3 se sice vše začalo už jen opakovat a opravdových novinek ubylo na úkor kopírování těch starých vymožeností, ale dalo se to. Pár dodatků mám. Při tvorbě Sims 4 studio prohlásilo, že hodlá vydat míň dodatků s velkým obsahem. (Jinými slovy tři dodatky v jednom za pětinásobnou cenu.) Takže omíláme ve velkém.

Ale jo, jsem trochu skeptik, možná proto, že je mi líto předešlých sérií a peněz za ně utracených. VIdím však stejný osud i v tomto díle a proto si jej s největší pravděpodobností ani nekoupím. Zůstat u trojky bude asi jediná věc, co zmůžu. Ať si producenti tvrdí, že jim záleží na feedbacku a na tom, co chtějí lidi - stejně pro ně budou peníze vždy na prvním místě. Tak tedy z kladných věcí, co můžu říct o Sims 4 - emoce, no dobrá, nezní to špatně, jen si nedokážu představit jejich fungování. Asi mi to trochu navozuje pocit questů, hra vás bude nutit získávat potřebné emoce, aby jste vůbec mohli hrát podle "svého". Volnost gameplaye tak tady malinko mizí, ale nechme se překvapit. Co dál, mód stavba? Mně se silně nelíbí a přijde mi, že jej uzpůsobili těm, co neumí stavět a raději se soustřeďují na jiné aspekty hry. To je od vývojářů hezké, ale co my, stavbaři? "Jednoduché" pro nás znamená "nekreativní". Díky bohu bude nejspíš normální kreslící nástroj stavba zanechán, stejně jako vybavování a design pokojů - žádná blbá automatika. U tvorby simíka je to to samé - přednastavené image a skromný výběr společně s absencí geniálního nástroje "Vytvořit styl" zamrzí. Ale holt v traileru vám neukážou, co odebrali, nebo raději nepřidali. A ty vlasy...proboha. Kde jsme, v Minecraftu? Zkrátka vše jednoduché, přednastavené, automatické - jako pro debily.

Na Facebooku vídáme komentáře a lamentování nad odebráním batolecího věku a bazénů, stejně tak nepřítomnost duchů a tak dále. To vechno jsou jen kroky zpět, přátelé. Je mi jedno, jestli tam tyhle věci dodají s jiným datadiskem - základní verze tohle vždy nabízela bez okolků a tím, že nám teď ty "standarty" snížíte, nebo nahradíte za blbosti, akorát točíte vaše odběratele. Další důkazt o uspěchanosti tvorby. Povahy? Že se prolínají do sebe? Prosímvás, ale já třeba chci vyjádřit víc aspektů simíka, než jen tři. V tom pro mně tkvěla originalita sima - mohl být neurotik, ale stále rád děti a auta, přičemž četl knihy a vařil. Teď bude romantik a knihomol, stejně jako půlka města. To je celé EA, raději se zaměřuje na podřadnější novinky a okaté upoutávky, než aby třeba nabídlo něco pro opravdovou paletu možností - k čemu mi je, že můžu vrstvit oblečení, když mám na výběr ze dvou hnusných svetrů a mikiny...(Například)

Chápete mě? Zdá se mi, jako by si EA v každém díle zkoušela, kam daleko až může zajít a nebude ji to stát ztráty. The Sims prakticky nemá konkurenci, což je bohužel už dost vidět na kvalitě hry. A že všechno to zjednodušování nám má pomoci k menší náročnosti hry? Dost pitomá zástěrka. Počítače jdou dopředu, jen Sims teď udělá krok zpátky? Velice milé, ale je to jen chabá opora odfláknuté práce. Neřekl bych nic, kdyby to aspoň nebyl tak drahý špás. Nějaká náročnost na hardware - to jsem ještě jako hlavní cíl vývojářů nikdy nezažil... přitom jediný důvod sekavosti trojky (za problém se to dalo označit jen na opravdu slabých pc) byly skripty a zápis na disk - vše dílo samotného studia. The Sims 4 je atrapa, spatlaná pro peníze a bez citu pro hráče. Novinky v něm nejsou dost na to, aby se hra mohla považovat za následníka slavné série, omlouvám se - tohle je můj názor. Možná se spousta lidí na vývojovém s dobrým úmyslem, ale marketing zase zvítězil a je z toho...no, thole. A teď fanynky, jen do mně!

Váš svéhlavý Steeve X.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 23. dubna 2015 v 18:34 | Reagovat

Já jsem dlouho hrála trojku, svého času i s několika dodatky, než nám restartovali celý operační systém a už to nešlo nahrát. Ale čtu se zděšením? V čtyřce je absence duch"? Málo vlastností? Zjednodušení stavby i tvorby postav! A co se pak, sakra, v té hře dá dělat?
Krásný článek, opravdu, jen mě naštvalo, co výrobci s tou hrou provedli...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama