Omán v detailech : Přírodní chudoba na entou

15. srpna 2014 v 18:29 | Steeve X |  MixTo
Možná je Omán zazobaná, bohatstvím z prodeje ropy překrmená země, nicméně její přírodní krásy a rozmanitost se blíží nule. Kdykoliv se dostanete mimo civilizaci, jste vystaveni jen moři a bezútěšné krajině bez stromů, trávy i živočichů. Vítejte na Měsíci. Jediný rozdíl tvoří tu a tam změna odstínu písku a prachu, který se kolem rozléhá v kopcích a šutrácích kilometry a kilometry daleko. Neopovažte se proto vystoupit z překlimatizovaného auta, protože jestli tak učiníte, chcípnete po krk v písku uprostřed ničeho už po pár krocích.


Stejně jsou mi všechny rady domácích uprdele, dokud se nepřesvědčím na vlastní kůži - doslova. Takže když mě v šest ráno vytáhnou z postele a odloučí na celý den od těch božích větráků, sprchy, soudnosti a mé milované Leničky (Ano, mám vážný vztah se svým notebookem! Jíťo promiň :*), nepotěší mě to. "Bude to zábava" tvrdí má milovaná matka - už ne tak doslova. A k tomu si necháte doma sluchátka. (Kurvaaaaa!!!)

Ale ne, není to tak strašný. V autě se sice nepotíte, ale zato pomalu dostáváte zápal středního ucha. Vážně, arabáči, co máte s tou klimoškou?! ...popojedem. Takže sedím, koukám ven, sleduju, jak velkoměsto pomalu mizí s každým otočením poloosy našeho džípu...bože jen ať není z Číny, jako všechno ostatní tady.Silnice je v překvapivě úžasném stavu! Je to opravdu zajímavé, že tady, kde projede pět aut za den, je dálnice tak deset-tisíc-milion-trilionkrát lepší a trvalejší, než u nás? No jo, já zapomněl - peníze! ... Takže koukám z toho okna a loučím se s řídnoucí zástavbou, za kterou vykukují první "duny", táhnoucí se snad desítky kilometrů, než je zase na čas přeruší jiné město. You are now leaving : Muscat - Ruwi.


No, není to tak strašný. Krajina naštěstí nepropadá kompletní růstové depresi a ve vyšších horských oblastech (Kam taky vede vymazlená tříproudovka O.o) se konečně objevují zakrslé keříky a dokonce STROMY! No paráádá! Čím výš se naše 4x4 škrábe, tím lépe se dýchá a tímn kratší srdeční zástavy se dostavují při kontaktu s vnějším světem. A pak najednou...déšť. (To je kurva monzun, nebo co jako?!) Naprosto nečekaně, prší. Poprvé za týden.

Jako vyvrcholení cesty se tedy dostáváme až do jakési "oázy" uprostřed skal, kde nad vyschlým korytem řeky pomalu chátrá opuštěná víska. Jop. Takhle "přírodně" tu žili ještě před dvaceti lety, pak vyměnili přístřešky z velbloudího trusu za modernější architekturu, viz díl jedna ZDE. Po zvěři však není památky, kromě mravenců, oranžových vos a...stáda koz?! Tahle země mě vážně neustále překvapuje.

Když přičteme ještě zakončení dne v neuvěřitelně teplých vodách zpátky na Masqatských písečných plážích, je to navzdory všem očekáváním celkem příjemně strávený den v arabské přírodě...pokud se to tak dá nazvat. Na závěr tedy vyplívající rada pro cestovatele po Arábii - jestli nechcete chcípnout vedrem, běžte do hor. Sultán (je to mimochodem homosexuál) tam postavil prvotřídní asfaltky! No...a příště si povíme o městě a architektuře.

Váš silničář Steeve X.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bocian Bocian | E-mail | Web | 15. srpna 2014 v 19:02 | Reagovat

Takýto typ biotopu nie je nič pre mňa. Ako píšeš, mesačná krajina :-D. Mám radšej husté lesy, vodnaté potoky, sem tam pohodený vodopád... Sultán investuje do krásnych asfaltiek niekde v prčiciach, ale stavím sa, že v mestách je bieda, či?

2 Steeve X Steeve X | E-mail | Web | 15. srpna 2014 v 19:13 | Reagovat

[1]: Tak úplně soudit nemůžu - viděl jsem jen dvě velké metropole a tam je obyvatelstvo v drtivé většině bohaté. Z toho, co vím, ale ve státě panuje i chudoba - ale tu nebudou vystavovat v hlavním městě, že. (Mimochodem když jsme u investic - sultánova sídl(a) jsou teprve téma)... no však si počkej na další epizodu :D :D

3 Bocian Bocian | E-mail | Web | 15. srpna 2014 v 19:19 | Reagovat

[2]:  Isteže, určite sa však nájdu zúbožené vidiecke sídla, ale to koniec koncov temer v každej krajine. Sultánove sídla?! :-D Rozhodne vyčkám ;-).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama