Omán v detailech : Ohlédnutí za lidmi a kulturou

30. srpna 2014 v 19:59 | Steeve X |  MixTo
Tak jsem rád, že už jsem konečně doma. I po vysilující cestě skrz atmosféru - dvakrát, následně tři autobusy, metro a nakonec tahání kufrů přes půl města a do schodů... Ale jsem doma! Není lepší pocit, než mít zase zapnutý datový přenos v mobilu a LoLko bez lagů. Je to fakt paráda, ani mi ten hyc nechybí. Nebo možná jo, trochu. Začínají se mi vracet "Ztracené vzpomínky" a rovněž doufám, že se tam v budoucnu ještě stavím. (Jen ne teď, proboha :D) Tady tedy čtěte poslední článek z veleúspěšné literární série Omán v detailech :DCo ke kultuře? No vcelku bída děs, historie skoro nic, pokud nepočítáte jejich důkladně zdokumentovanou "timeline" o hledání ropy - první vrt neterfili, paka. Potom dovolili Angličanům je trochu vykořisťovat a najednou to šlo. Vlastně jen díky ropě je Omán tam, kde je. A sultán taky. Vedou vcelku otevřenou zahraniční politiku a přistěhovalci - kterých je tam požehnaně - se jen hrnou. Hlavně Indové - ti jezdí za prací, vlastně všichni uklízeči, prodavači a podobní pracovníci jsou pouze tohoto původu. Ománci jsou spíš nobové, k takové práci se nesníží. Jó banky, prodej ropy a psaní, to jej jejich. V poslední době také investují do turistického ruchu a "památek", takže možná nepůjdou do kopru, až jim za pár let ropa dojde.


Vlastně skoro všechny potraviny jsou dovezené, kdo by taky pěstoval citrony na poušti. Byl fakt problém najít nějaký místní produkt. Kuchyně je buď indická, nebo Turecká - tudíž placky, placky everywhere. Mají i vcelku chutné rolády, nebo "hamburgry s volský mokem". Rohlíky nehledejte, maximálně francouzské bagety, "bábovky" a tousťák all the way. Ten dávají snad ke všemu. Na fotce můžete vidět něco, čemu říkají "Shaurma" [šurma] a je to...božský :D Z pití vypíchnu "Lassi", což je nápoj připravený z mixovaného mléka a bílého jogurtu...něco jako milkshake, po indicku. Ománci zbožňují pravé ovocné džusy a chlemtají spousty limonád. Žádný alkohol, v Ománu je prohibice, bůhví proč.


Všechny ženy chodí zahalené v černých šatech, povolená je pouze odhalená tvář. Včetně koupání - pro turisty naštěstí mají slitování. Muži zase chodí v bílých hábitech - že se neuškvaří... Výjimkou je pro ně jen uniforma, například celníci, vojáci a podobně. Děti naopak nerozeznáte od našich - rifle, trička, barevné variace, fakt divný, tenhle systém... A všichni mají mobily, jak už jsem říkal. I prodavačka v maloobchodě má Samsung Galaxy. Každá.


A co se týče povahy, v porovnání s námi neskutečné leháro. Prostě mají na všechno čas. "Za hodinu" znamená "Za hodinu a půl" a nikdo to neřeší. Zastavit na přechodu? No problem. Lážo plážo po celý den. Žije se tu však hlavně v noci. Za bílého dne venku skoro nikoho neuvidíte - kdo by se tam taky pařil. Jakmile však zapadne slunce, někteří dokonce vyrazí na pláž, nebo procházku. Oblíbené jsou napříklat čajovny a kavárny - další důkaz vlivu Angličanů.


Toť vše k Ománskému sultanátu. Snad se mi podařilo trochu ho popsat všem případným cestovatelům. Díky za přečtení, letenky v prodeji od třinácti tisíc korun, doporučuji Emirates :D

Váš letec Steeve X.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 30. srpna 2014 v 20:17 | Reagovat

Zní to dost zajímavě, až našetřím třináct litrů, uvidím, co s nimi ;-)

PS: Ohledně tvého příspěvku pod oblíbenými odkazy, tvé umístění v seznamu tě k ničemu nezavazuje. Kvalitu doporučuju zadarmo :-D

2 Jannie Wearbliss Jannie Wearbliss | Web | 30. srpna 2014 v 21:24 | Reagovat

Popisuješ to vážně dobře, odlehčeně. Jde vidět, že na tebe zapůsobila jejich ležérní povaha. Dala bych si to lassi :D a všechno to jídlo vypadá úžasně. V tom oblečení bych se asi upekla, vážně ty ženské obdivuji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama