Omán v detailech : Jaké to je ve městě

23. srpna 2014 v 18:59 | Steeve X |  MixTo
Třetí a předposlední (můžete si oddechnout :D) článek z mé návštěvy v Malé Asii pojednává, jak už vám název napověděl, o místní architektuře. Nechci se zaobírat jen tou ve městech a tak přidám i pár postřehů z "venkova" a tak různě. Doplňujícími informacemi pak budou mé (opravdu) amatérské fotky. Budu se věnovat například i tomu, jak to vypadá uvnitř a jak arabáči vybavují a spravují své domy. Let's go výkaly!Kdyby jste se náhodou cestou letadly ztratili, nemusíte se bát, že by jste ihned po opuštění letiště nepoznali, že jste v Ománu. (Nejen podle podenbí - tady chcípnete bez vody za pár minut i v noci :D) Na ulici se tlačí miliony taxíků a bílých sedanů a v pozadí se rýsují typicky nažloutlé, či smetanově bílé zdi rozličných a přitom stále stejných budov. Tady je vážně barák jako barák! Veškerá omítka je přísně udržována v souladu s krajinou - písečně žlutá (Prý to víc odráží svělo...). Z ptačího pohledu by jste tak možná ani nepoznali, že je pod vámi mezi dunami nějaká civilizace.


Typické je také ornamentální lemování...nejsem architekt, ale dost mi to připomíná takový ten hradní styl. I když město vyrostlo rychle, je na něm poznat pár základních "časoých vrstev", podle kterých určíte, co je původní - starověké, a co nové. Moc velký rozdíl v tom ale není. Tady se na tradice opravdu hledí a nikdo si nedovolí výstřelku, která příliš vybočuje z arabského stylu. Když si vezmeme třeba Mascat - jako hlavní město je také největší a jeho středem se line koryto řeky. Tedy...voda tam teče jen pár týdnů v roce, ale to se furt počítá, ne? Máme tu také spoustu čvrtí - sídliště, bankovní oblasti, zábavní parky a tak dále. Jsou tu i muzea! Se vstupem zadarmo!


Na městech mne překvapila v neposlední řadě také jejich čistota a upravenost. Kam se hrabe Německo, tady je systém údržby snad ještě lepší. Navíc nikdo nemá tendenci zahazovat odpadky na ulici, nebo vodit po cestě krávy (Jako třeba v Indii - tam mají i přednost :D). V bohatších částech střídá nazdobené, avšak stále jednolité budovy bohatá parková úprava a po parádní vozovce se bez větších kolon dá pohodlně obkroužit celá metropole. Na plážích na okraji města nenajdete skoro ani nohu a za nějaké lehátko, že chcete platit? Pch, tady není Chorvatsko, tady ještě na sdírání lidí z kůže nepřišli! I když ano, je to tu dost drahé. Co se týče třeba drahých kovů a látek, můžete jásat, ale prakticky vše ostatní od jídla až po elektroniku raději kupujte doma...


Když máte to štěstí pobýt v nějakém z těch překlimatizovaných a 24 hodin denně zastíněných bytů, asi vás udiví, jak málo tady stačí k bydlení. Všechny základní spotřebiče i zařízené koupelny tu najdete, ale třeba v obýváku se choulí jen pár sedaček, možná stolek s lampou a obří plazmovka. Arabové sou ujetí. Raději si koupí nejnovější tablet, nebo smartphone, jen aby zapadli, než aby třeba zainvestovali do toho, v čem spí. A klimatizace je prostě všude...No a tím bych to tak nějak i shrnul :D.Snad jsem vám zase o kousek poodhalil tuto...pozoruhodnou kulturu a na chvíli vás vzal někam mimo stereotyp Čech (I když už se dost těším domů!). Příště si ještě "povíme" o povaze lidí a složení populace.

Váš utahaný Steeve X.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 all. all. | Web | 24. srpna 2014 v 11:22 | Reagovat

vypadá to, že je to tam fakt pěkný. hlavně jestli to je čistý a klimatizace a tak, to je boží :D
klidně bych tam jela, hlavně asi fotit..:)

2 K. K. | E-mail | Web | 1. září 2014 v 13:28 | Reagovat

Zdravím!
Tento Tvůj článek byl zařazen do výběru toho nejlepšího ze světa blogů na http://blogosvet.blog.cz!
Do chodu Blogosvěta se můžeš zapojit i Ty – doporuč zajímavé články, které nám unikly (můžou být i Tvé vlastní) nebo objev nové autory. Hezky den! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama