Počítačová generace - to není dobrý!

8. července 2014 v 15:59 | Steeve X |  Ce que m'attriste (Co mě rmoutí)
Dřív jsem, jako spousta jiných lidí mého věku, vždycky obracel oči v sloup a zacpával si uši, když jsem zaslechl kritiku naši generace ze strany "dospěláků". Postupem času mi ale začalo docházet, že jsme vlastně opravdu v pytli! Neuvědomujeme si to, ale přitom jsme neustále zapojeni do ADSL přípojky, nebo pověšeni na WiFi. Já vskutku nejsem fanda těch pesimisticky-pomatených výkřiků typu "Zachraňte naše děti od zlého internetu", ale cítím že k tomu mám, co říct.

tfl

Otázka, kterou si často pokládám, zní : "Co po nás zbude?" A vážně, máme po sobě zanechat kusy zdrojového kódu, staré a nic neříkající statusy a pár obscénně přepatlaných fotek na instagramu? (Teď nebudu rozebírat a řešit, kdo jak fotí - to zas příště ;)) A za druhé, kdo se o to bude zajímat, jestli vůbec? Dneska se považuje za strašně módní nemít děti, řítit se za nějakou hloupou kariérou byznysmena a kašlat na ostatní. My tu prostě nechceme po sobě nic zanechat - zjevně. Pořád jenom samé "žít jen pro tenhle moment" a "minulost hoď za hlavu". Prooooč? Minulost - historie - je přece nejlepší cesta, jak dospět k pokroku (to přece chceme ne?!), a ten, kdo se o ní nezajímá, je idiot. Tak.

Přiživujeme se jen na momentálních "úspěších" - yaaaay někdo mi lajknul novej status, asi si potřebuju vyměnit spoďáry!! Really? Really?! Pochopím, když se nad tím někdo pozastaví, má z toho lepší pocit, diskutuje o svých myšlenkách, nebo komunikuje s ostatními a dává se najevo - na tom občas není nic špatného, ale viset neustále na tom, jak nás vidí ostatní, fotit se na záchodě a dolovat nic neříkající komentáře (Kráááásná, mucíčeQ) od ještě nepoužitelnějších přátel, asi kapičku zavání metrosexualitou, ne? Jojo, všichni perfektní, vyumělkovaní, hubení a plní svalů...každý touží vypadat stejně, moc nevybočovat a přiom si připadat "výjimečně". Asi se zbliju.

Další věc - co dneska znamená nějaký vztah? Určujeme ho podle zařazení ve skupině "Blízcí přátelé", nebo podle prochatovaných zpráv? Opět nevidím žádné "démonické zlo" v chatování a virtuální komunikaci obecně - koneckonců, je to skvělé řešení pro odloučené přátele a páry, je to i možnost, jak poznat nové lidi a nezůstat takříkajíc "odstřihnutý" od světa, ale... Mít psaní zpráv s kamarády, kteří bydlí za rohem, jako fetiš, je přece nesmysl - kontraproduktivní nesmysl. Opravdu bychom neměli stavět virtuální rozhovory nad ty skutečné - už jen ty emoce nejdou vyjádřit v jednom smajlíku... :3

Neméně "komentovaným" virtuálním odvětvím jsou též hry. Ode mně, jakožto zarytého gamera nečekejte moc kritiky, ale s čistým svědomím mohu říct, že jde o "ve špatném smyslu návykovou železnou košili". Joo, je to žrout času, netvoříte žádné převelké hodnoty, jen se bijete s ostatními a budujete si sklony k neustálému srovnávání sebe s ostatními. Nutno však podotknouti, že se hraním her s takříkajc "chladnou hlavou" a rozmyslem se můžete skvěle odreágovat a dokonce i pobavit a poznat s lidmi se tejným zájmem. Jde zkrátka o váš přístup, jako u všeho...

Takže bych to tedy nebral tak zhurta. Je sice pravda, že internetové služby vám nepomůžou vytvořit nějaké trvalejší hmotné hodnoty, ale prakticky to není jeho vina! Cpal vám snad někdy někdo, že vaše budoucnost a osobní život náleží internetu? Pochybuju - jde tedy o naše osobní rozhodnutí žít tímto stylem. A mě už se z toho dělá zle. To sme ještě ani nenakousli tu známou kyberšikanu...

I mně tloukli do hlavy, abych nikomu neposílal nahé fotky, nechodil na schůzky s lidmi, které neznám a neposkytoval citlivé informace...No sem snad debil, aby mě to někdy napadlo? Tyhle poučky možná jsou mířeny v dobrém smyslu, ale upřímně už jsou velmi otravné, o ničem, navíc od lidí, kteří jsou akorát tak zakomplexovaní a prd o tom ví - přitom si hrají na humanisty a ochránce "našich nejmilejších" - ble. Pokud je někdo skutečně tak stupidní a vůbec ho napadne posílat někomu takovéhle "údaje", pak potěš koště, je mi ho líto - na druhou stranu pochybuji, že takových lidí je tolik, o kolika má vždycky v kapse nějakou "historku z reálného života" nějaký chytrý pan poradce pro mládež. Kde pak máme hledat manipulaci? Ale za blbost se platí! A pak budeme brečet - jaká milá holčina to byla a jak jí to zničilo život. Může si za to jedině sama! Opatrnost je přece nutná, není tu místo na výmluvu... (Ach jo, to sem zas jednou asociální...)

Není to tedy "zlým temným internetem", že je dnešek tak nebezpečný. Je to tím, jakým lidem se dostal do rukou. Někdy si tedy opravdu říkám, že by bylo lepší, kdyby nějaký ARPANET nikdy nebyl vypuštěn před veřejnost... Zneužití prostředků se ale nedá zabránit, lidi sou prostě nenasytné využívačné svině (někteří - třeba já). Dynamit byl taky vynalezen za účelem zrychlení důlní těžby, víme...

Neviňme tedy - drazí rodiče a steřešinové - nástroj, ale jeho držitele. Klady virtuálního světa počítačů přece jen jsou - tenhle názor fakt nezamlčíte. Dnes bez něj neuděláte nic - a špehovali a okrádali by vás i bez něj. S faktem, že je virtualita takhle nebezpečná už asi nikdy nikdo nic neudělá, můžeme se jen bránit - v mohých případech stačí i nebýt úplný kretén... (Silly me :()

Omlouvám se, že jsem dlouho nepsal - holt jsem se shledal závislým na SimCity :D... Každopádně teď se zase tak nějak "rozjedu" (hurá, že? -.-) a budu víc psát. Mám v hlavě bordel - asi moc spím. Aaaa už zase píšu deníček, seber se Steeve!

Váš líný Steeve X.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama