Vliv; co si pod tím představit?

30. června 2014 v 14:39 | Steeve X |  MixTo
Pojem, se kterým se denně stkáváme, mění nás, zjednodušuje naše rozhodnutí - to vše je vliv. Jak ale formulovat, jak rozebrat něco tak úsměvně jednoduchého, a přitom složitě nepopsatelného? Vliv může vlastnit každý z nás a jeho prostřednictvím může komunikovat se světem - ovlivňovat jej. Navíc se skvěle doplňuje s pojmem, který jsem tu rozebíral minulý týden - s originalitou.

schy

Vlivu nabýváme už v raném mládí - každé dítko se raduje, když parta kamarádů souhlasí s jeho návrhem na skupinovou hru. Jak ale, ptám se, toto dítko docílilo toho, že ostatní tolerují a schvalují jeho vliv? Vždyť jej mohlo nabít jak přátelským vystupováním a kamarádskou povahou, tak také svou chytrostí a důvtipem při vymýšlení "venkovních her", kterou dalo najevo. Rovněž však mohlo získat vliv násilným vydíráním a šikanou svých vrstevníků. Tududu dum...

Je velice důležité rozlišovat vliv získaný přátelskou cestou, který je trvalý a věrný, od vlivu, který byl vynucen a chová se impulsivně a podporuje zlobu ve všech lidech, kteří s ním přijdou do styku. Mezi těmito mezemi je jen tenká hranice, která bohužel bývá často - i omylem - překročena. Je však vždy poznat rozdíl mezi tím, jestli konáte v zájmu vlastním, v zájmu vašich blízkých, či pod vlivem čirého donucení, ba násilí. To už ale, prosím, označujme vydíráním.

Společnost neustále tvrdí, že sebou nenechá zametat, že nepřistoupí na cizí vliv. Já vždycky jen kulím bulvy a říkám si "Proč?!". Nechat se někým ovlivnit, poznat jeho nápady a způsob myšlení, přece vůbec není na škodu. Jistě, lidé nejsou ovcemi na pastvě (jsou), aby na slovo poslouchaly svého pastýře (důmyslně jsem se vyhnul slovu 'pasák' :D), ale - co si budeme namlouvat - vždy je potřeba nějaký vůdce, nebo podnět, ke kterému budeme hledět a za kterým půjdeme, nuceni spolupracovat - protože lidi tým netvoří sami od sebe, nikdy. V jádru jsme pokrytečtí sobci a největší jsem já! (Teď mně všichni mají za komunistu, že?)

Vliv tedy může být nástrojem zdaru, pokud je správně použit. A v tom to přesně bude. Ty morbidní hysterky, které předpovídají, že se v budoucnu bude bojovat atomovkami, jsou vedle. Atomovky jsou jen náprstní strašidýlko. Stejně tak ti, kteří tvrdí, že nejcennějším předmětem válek bude v příštích letech voda a jídlo. No...na rovinu. Všechny války jsou jen o dvou věcech - o penězích a vlivu. Je jedno, kdo za tím stojí, jestli Obama, Hitler, nebo Džugašvili, vše kolem jsou jen odrazy touhy po moci. Vliv s sebou totiž přináší všechno ostatní. Kdo má vliv, nepotřebuje už nic.

Zde můžeme hledat příčinu toho, že vliv se stává všeobecně rozšířenou tužbou lidstva. Každý po něm prahne - v megalomanském měřítku - avšak přitom si neuvědomuje, že ho již - v jiném měřítku - dávno má. Každý z nás si může směle uvědomit svoji pomyslnou "zónu působnosti" mezi svými příbuznými a přáteli. Tenhle druh vlivu je v pořádku a prospívá (dle mého) celé společnosti. Takhle dokážeme, i když je to sobecké, měnit svět a hlavně lidi v něm tak, aby to bylo nám příhodné. A není na tom nic špatného. (Och, taková budovatelská idea, co to se mnou je?!)

Teď vám možná vyvstalo na mysli, že si vlastně protiřečím. Takže na jednu stranu tvrdím, že touha po vlivu nás sžírá a je nebezpečná, na stranu druhou pak prohlašuji, že každý by měl vlivu využívat? Přesně ták! Všeho s mírou, jak se říká. Stejně jako psi nejsou svině, když je tak člověk vychová, vliv a jeho podoba se odvíjí od našeho zacházení s ním. Vždy je u jeho užívání třeba respektovat především ostatní. Vliv na úkor vlivu nikam nevede - remember dat shiet!

No, a jak to teď shrnout... Řekněme, že si může zatleskat ten, kdo je natolik zdatný v užívání svého vlivu, že se nenechá zlákat jeho zneužitím a přesto jej umí plně docenit a prezentovat ostatním. A pokud se vás v budoucnosti bude snažit někdo ovlivnit, mějte na paměti, že to nemusí vždy myslet špatně. Zdravý rozum a úsudek už přenechávám na vás :)

Hip hip, konečně jsem z větší části spokojen s bleky, co jsem napsal. Nemám pocit, že stále potřebuji něco dodat a naopak cítím úlevu z toho, jak mne opustilo pár těch komunistických myšlenek. Jejich posudek zkoumejte sami, jsou všude v článku :D :)


Váš soudruh Steeve X.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 4. července 2014 v 20:39 | Reagovat

Pod tvými články si hned člověk něco představí, funguje to jako "elektronická kniha" se skvělými kapitolami. :)
Myslím, že vlivu se v dnešním světě nelze ubránit, ovlivňuje nás i podvědomě. Už jen hloupá reklama na zlevněný prací prášek se nám zavrtává do hlavy jako skoba do zdi a my dlouhé hodiny přemýšlíme o tom, zda podezřele zlevněný produkt koupit či nekoupit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama