Mistře, svět se změnil

6. června 2014 v 16:01 | Steeve X |  MixTo
Český spisovatel Jan Werich má na svém pomyslném kontě literárních děl také vcelku známý dopis adresovaný Williamu Shakespeareovi. Pochopitelně ne do vlastních rukou. Jde spíše o jakési shrnutí dnešní doby, Werichových myšlenek o jeho světě a rozdílech, které tyto dva velikány dělí.

Mne tahle idea inspirovala a rozhodl jsem se napsat podobný dopis pro stejného adresáta. V zájmu školního slohového cvičení prosím při čtení nepropadejte panice, cože jsem to ukuchtil. Snad v tom někdo najde trochu smyslu :)

Drahý Williame,
píši Vám z útrob nedozírné budoucnosti, ze světa vzdáleného, avšak neméně krutého, než jakým byl ten Váš. Mohlo by se snad zdát, že tato pomyslná hráz času, dělící naše životy, zastavila řeku problémů světa minulého a že Vámi vysněná budoucnost se od té skutečné nijak neliší...

Snad jsme se zbavili okovů feudalismu, biče vládců a bídného nedostatku. Vzápětí se ale novým bičem stali úředníci, jež státy nespravují, nýbrž ničí. Povstaly též okovy peněz a lidské touhy po nich. Nejhorším trýznitelem je však bída v podobě nevědomosti, té, která skryla všechnu chamtivost vladařů před zraky poddaných.

Zřejmě byste, mistře, čekal, že v budoucnosti propletené sítí nefyzických ideí a komunikace, v éře, kdy cestování a poznání leží lidem na dlani, bude život jednoduchý a krásný. Pravdou však je, že vlivem "virtuálního" světa zapomínáme na ten skutečný. Naše pozornost byla uchvácena obrazci, písmem a zvuky z podivných plastových krabiček.

Náš svět není již tak násilný a lidský život v něm znamená snad víc, ale k čemu to, když ostatní vnímáme jen jako nehmotné pozorovatele?

Máme techniku, přemisťujeme se v kovových kuklách kam se nám zachce a sledujeme pohyblivé vjemy z nitra černých chladných rámů. Zůstaly však války, lidská hloupost a nemravnost, neúcta i rasové spory.
Mnohem důležitější než to, co se změnilo, by však pro nás mělo být to dobré, co zůstalo. Láska, přátelství a ochota stále klíčí v nové rostlinstvo na pláních, které jsme svým zlem ničili. A právě v tom tkví má i Vaše budoucnost.

Zpoza hráze času zdraví,
Steeve The Tenth

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama