Lidská víra - proč je to nástroj?

25. června 2014 v 15:59 | Steeve X |  Ce que m'attriste (Co mě rmoutí)
Ptejme se - co je to víra? ...Jde o něco, co nás žene kupředu a v časech nouze nás podpoří? Je to snad rameno, na kterém se můžeme vyplakat a postěžovat si, doufajíc, že cosi nám pomůže na naší cestě životem? Nebo je víra závoj přeš hamižnou tvář církevních hodnostářů, kteří rýžují peníze na lidské naivitě a pověrčivosti?

bbj

Na světě existuje nepřeberné množství církví. Mezi nejznámější patří judaisté, buddhisté, islamisté a další, ovšem největším "svazkem" víry je křesťanství. Historicky se právě toto náboženství tříštilo kvůli vnitřním sporům, neshodám a historickým událostem na další větvě - máme tu římskokatolickou církev, protestanty, evangelisty a tak podobně. Už jen to svědčí proti samotné podstatě křesťanské víry - Ježíš se přece narodil, žil a cestoval světem jen jednou. Proto by z toho měl vycházet jednotný závěr. Jsou to ale názory a postoje hodnostářů a jejich věřících, kdo se neustále snaží vyložit vše svým (jiným) způsobem. Neodhaluje to tedy jistou vypočítavost vůdčích biskupů a papežů? A tohle je prakticky jev postihující všechna náboženství, podle mne první stopa toho, že víra je zneužívána.

Řešit otázku, proč tamti věří a tihleti ne, by nikam nevedlo. Jsou mezi námi zkrátka tací, kteří ve svém živote cítí potřebu mít vždy někoho nablízku. Nezálieží na tom, jestli je to Alláh, Zeus, nebo Buddha, protože vždy jde o něco nadpřirozeného, fyzicky nespatřeného, o čem lze vždy polemizovat. Jsou zde tudíž kladeny nároky na vložení víry v něco, co vám nemůže nikdo nikdy stoprocentně dokázat. Existence daného boha je pak často přisuzována pouze jeho domnělým činům - zázrakům, které ovšem rovněž mohou být zpochybněny a jsou neméně ošemetné. Další stopa, ne?

Závisí pak tedy na důvěřivosti a ochotě v něco vkládat naděje u daného jednotlivce. Například já zkrátka nedokážu věřit v Boha. (I když před písemkou se stává ledacos :D) Přijde mi, že když opravdu potřebuji pomoc, nikdy žádný záhadně zlatavý paprsek nezazáří a neukáže mi, co dělat. Ze všeho jsem se vždy musel vyhrabat sám. Moje nevíra tedy očividně tkví v mé nevděčnosti. Někteří zkrátka nepotřebují důkazy ani neustálá znamení pomoci seshora, aby v něco věřili. Vyvstává tudíž další otázka - a jde tu o smutnou skutečnost, že této důvěřivosti se už v minulosti dost zneužívalo.

Stačí si ve správný čas naladit správnou televizní stanici a už na vás vyskočí prsaté "čarodějky", věstkyně a podobné osobnosti, které - věřte, nebo ne - mají za úkol jen a pouze rýžovat peníze na příliš důvěřivých lidech a jejich "víře". Za sedmdesát a víc kaček si můžete nechat vyvěštit osud z náhodně rozházených karet, a to pouze s využitím vašeho data narození! No žůžo...a když není co říct, karta je pozastavená a máme vystaráno. Proč myslíte, že lidi odpojují dřív, než "věštkyně" začne vykládat? A také další Šambaly a Reiky mi nepřijdou moc odlišné od pohanského zaříkávání. Všude, kde se na víře rýžují peníze, to smrdí podvodem. (Aha, kdože to prodával odpoustky?!) Víra by měla být dostupná všem a neměla by nikoho obohacovat. Vážně vám příjde, že jsme si v církvi všichni rovni?

Nemluvě o tom, že spousta faktů z historie byla pozměněna záměrně činy vůdců jednotlivých náboženských směrů. Proč? Povětšinou pro ustanovení jednotné "pohádky" která bude co nejlépe působit na lidi. Teď se tu nebudu zaobírat konspirací - pokud se zajímáte o myšlenky typu "přišlo to z nebe, takže jsou to mimozemšťani", přečtěte si něco od Danikena - navíc to ani nemám na mysli...

Ani fanatismus nepřidává na věrohodnosti náboženství - člověk, který se bičuje, aby trpěl jako Ježíš a myslí si, že ho to dostane do nebe, nemůže být duševně v pořádku. A to si můžete o sebepoškozování psát co chcete - není to správné a není to prospěšné - nikomu, ani vám.

Nezbývá tedy, než přenechat rozhodnutí a případná rizika na těch, kteří jsou ovlivněni švětem víry. Pro mne však volba stále zůstává stejná. Jistý jsem si jen tím, že žiju teď a nechci žít pro nějaká "kdyby", nebo doufat v další šanci, ať´už v příštím životě, nebo v nebi...

Váš lhostejný Steeve X.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 27. června 2014 v 19:13 | Reagovat

Děkuji mnohokrát za tvé komentáře na mém blogu, moc si toho vážím!
A co se té spolupráce týče, tak zájem bych určitě měla. :-)

2 Steeve X Steeve X | E-mail | Web | 28. června 2014 v 8:27 | Reagovat

No paráda, můžeme to vyřešit přes e-mail -steevethetenth@seznam.cz, můžeš taky poskytnout nějaký kontakt? :)[1]:

3 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 28. června 2014 v 17:55 | Reagovat

[2]: Určitě ano. Stačil by například Facebook?

4 Steeve X Steeve X | 28. června 2014 v 18:59 | Reagovat

[3]: Jak je libo... pod čím mám hledat?

5 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 16. července 2014 v 20:06 | Reagovat

[4]: hledej pod názvem: Téra Laznová

6 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 23. dubna 2015 v 18:46 | Reagovat

Já věřím. Ne v Boha, ne v bohy. Ale ve Vesmír, který je všude kolem nás.
Ale většina "oficiální" víry je jen past, jestli ne všechna, máš naprostou pravdu. Jen další prostředek, jak vydělat. Zajímalo by mě, jestli by Bůh schvaloval (pokud existuje), že lidé, kteří mají žít ve skromnosti, na něm vydělávají.
Lidstvo je holt strašně pitomé, jen o tom neví...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama