Hlasy v hlavě mění svět

16. června 2014 v 15:49 | Steeve X |  MixTo
Člověk, jakožto zástupce rodu s nejrozvinutější mentální složkou svého těla je sám o sobě nanejvýš pozoruhodnou kreací přírody. Vždyť který jiný tvor disponuje tak rozsáhlou autonomií a schopností myšlení? Je pro nás však tato přednost spíše k užitku, než naopak? Jistě, díky nejrozvinutější řadě mozků na planetě jsme se prakticky stali dominantním druhem, který obývá a ovlivňuje téměř každý kout. Tento "evoluční dar" by však mohl být snadno také prokletím.


V pravěku se první primitivní zástupci našeho plémě začali dorozumívat obscénními gesty, zvuky, pokřiky. A potom přišla na řadu řeč. Její přesný vznik asi nikdy dostatečně neobjasníme, důležité ale je, že tímto geniálním způsobem komunikace, která se naprosto liší od většiny ostatních, jsme dosáhli nové úrovně spolupráce a kooperace. Od té doby tedy byli příslušníci smečky schopni zorganizovat hon na mamuta a docílit tak mnohem většího úspěchu a náskoku před ostatními druhy. Řeč jako taková však pronikla i do myslí tehdejších zástupců lidstva.

I dnes při každodenním přemýšlení používáme řeč a to i přesto, že své vlastní pocity a nápady formulujeme sobě. Naše názory jsou tedy formulovány ve větách. Jejich samotné uložení v paměti je ale vedeno na emoční úrovni. Kdykoliv se vám vybaví nějaká vzpomínka, nejprve ji cítíte jen jako emoci, kterou až posléze probíráte v hlavě pomocí slov. Při přemýšlení také drtivá většina lidí slyší svůj vlastní hlas, při čtení tomu tak ale často není.

Když čtu knihu, pasáže popisující děj, scénu, nebo nějaký jiný jev si vybavuji ve svém hlase. Když ale přijde na přímou řeč, každá postava "čte" text v knize jinak, i když se její hlas stále podobá tomu našemu. Každý charakter, který dostatečně neznáme, si totiž zosobňujeme - tedy mu přisuzujeme naši podobu, nebo podobu blízkých lidí, jednoduše proto, že pro náš mozek je to ta nejrychlejší varianta.

Ale zpět k hlavnímu tématu... Za pomoci mozku jsme tedy schopni dodnes vnímat okolní podněty, rozlišovat objekty a přisuzovat jim vlastnosti. Jsme také chopni předvídat určité děje a reagovat na ně. Těmito schopnostmi se ale neodlišujeme od většiny zvířat - ta totiž rovněž dokáží využívat svých smyslů a pomocí mozku vyhodnocovat situace. Člověčí výhoda tkví ve zcela jinak využitelných dovednostech. Jako jediný druh na planetě (jediný doložený) máme fantazii - možnost utvářet vlastní kreace, nevycházet jen ze strohých poznatků o okolním světě, máme vlastní názory a umíme je projevit, vytváříme si složitý systém vztahů a zkrátka nežijeme jen z pudů a potřeb. Máme tendenci vytvářet hodnoty a přemýšlet o nich, přičemž tvoříme rozhodnutí.

A právě rozhodnutí, která si vybavujeme a která pak předáváme dál v podobě řeči opravdu mění svět. Na pokyn starosty obce bude vykácen les a vystavěno nové sídliště - změní se tím ráz krajiny a mnoho zvířat zahyne, nebo bude vyhnáno. Žena v domácnosti se rozhodně založit si vlastní zahrádku - nevýznamnou zeminu tak změní na kolonii prosperujících rostlin, které přinesou nový život do svého okolí. Tímto jednoduchým způsobem všichni zasahujeme do dějin naší planety s obrovským dopadem a přinášíme nové a nové vlny následků. Měníme svět a to pouze svými činy a především hlasy.

Je to poprvé, co píšu do rubriky "Téma týdne" a to čistě proto, že mě rovněž poprvé titulek inspiroval. Článek se asi nevměstná úplně do kategorie, kam by měl podle padpisu spadat, ale věřím, že i to něco málo navíc, co jsem si dovolil přitvořit spolu s praktickým jádrem věci inspiruje pár čtenářů a nabídne jim můj pohled na věc... Jo a snad ten sloh nebyl moc nesrozumitelný a složitý :))

Slova jsou nejmocnější zbraň.

Váš nespolehlivý Steeve X.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 16. června 2014 v 15:57 | Reagovat

Hlasy v našich hlavách mohou přinášet mnoho užitečných nápadů k tvoření, už jen samotné myšlenky se mohou stát mistrovským dílem.

2 Lana Donnalyn Lana Donnalyn | Web | 16. června 2014 v 16:39 | Reagovat

Wau, som príjemne prekvapená celým týmto článkom. V prvom rade jeho rozsahom, ďalej tým, že je filozofický a naozaj má pointu. To sa tu nevidí často, preto, ak by sa dal virtuálne zložiť klobúk, tak to urobím.

A ďalej.. nemôžem si dovoliť komentovať tvoje myšlienky. Pretože to ma štve najviac zo všetkého, keď niekto hodnotí myšlienky niekoho druhého. Takže musím len uznať, že naozaj dobrý článok a veľmi príjemne sa čítal.

Inak, skvelý dizajn blogu!

3 Steeve X Steeve X | E-mail | Web | 16. června 2014 v 17:01 | Reagovat

[2]: Já jsem zase mile překvapen tvým mile překvapeným komentářem. Chvála se vždycky dobře poslouchá, díky :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama