Češi a Slováci - proč jsme na nože?

18. června 2014 v 15:29 | Steeve X |  Ce que m'attriste (Co mě rmoutí)
Člověk by čekal, že dva národy, které spolu sdílí opravdu značnou část historie, pocházejí ze stejné jazykové větve, geograficky spolu sousedí a dokonce několikrát tvořily součást jednoho celku, spolu budou vycházet snad víc než dobře. Jako nefalšovaného Čechoslováka mně tedy mrzí, když tuhle domněnku boří fakt, že Češi a Slováci mají neustále snahu vidět na tom druhém to špatné, posmívat se a nebo si dokonce nadávat.

ft

Pozor! Tady nejde o to, že bych byl nezáživný křen a nesnesl, když si někdo dělá srandu z toho či onoho státu. Jde mi o princip toho, že jsme se ještě před necelým stoletím nazývali "bratia" a spojenci a v dnešní době už zůstal jen prostor pro hloupé posměšky, sportovní konflikty a neúctu. Vždyť kterou internetovou, nebo i slovní diskusi na téma zápasu našich dvou států nedoprovázejí sprosté nadávky a hádky? Nejen že je naprostá krávovina hádat se kvůli jedné rádoby sportovní události, ale především mi přijde nepochopitelné, jak v tomto případě absolutně selhala dlouhodobá pouta, která byla po staletí splétána historií. Naše "pýcha a hrdost" je všechna spřetrhala... A pýcha předchází pád...

Jako jeden z opravdu mála státních útvarů jsme se dokázali "odlepit" bez konfliktů. Jistě, pár vln agrese se údajně zvedlo, ale z toho, co se v učebnicích dějepisu a pamětech našich rodičů píše, bylo oddělení poklidné, politicky korektní a nepopiratelné a dá se s čistým štítem prohlásit, že jsme se rozešli v dobrém a čistě z toho důvodu, že si každý chtěl jít svou cestou. Dneska? Nebýt kronik a pamětí, stěží by někdo hádal, že kdysi tyto hrdé národnosti sestávaly v pomyslnou jednu, která byla prosperujícím mraveništěm - přiblblé poznámky o "komouších" vážně neberu.

Je tedy asi v naší nátuře, dělat si srandu z toho, že Češi neustále jezdí do alp, kde padají pod laviny, a Slováci že jsou prý zaostalou zemí. Češi že prý za ČSR "výtáhli Slovensko ze dna", bůhvíco tam vystavěli a Slováci že byli nevděční ufňukanci, kteří si zase myslí o Česku, že je plné chamtivců? - Tohle mi silně evokuje hádky, které jsem slýchával na pískovišti ve vyšším oddělení mateřské školky. Proč se přes to mnozí nedokážeme přenést? Byli jsme sakra jeden stát - tehdy jsme kráčeli společnou cestou a bylo na místě si pomáhat. Proč to tak ale nemohlo zůstat dodnes? Jistě - Slovensko je stále z nejvýznamějších Českých partnerů a Praha je oblíbeným cílem turistů ze SR, jenže to bychmo nebyli my, abychom si i z toho neudělali srandu!

Je smutné, že většina českých dětí úplně přestává rozumět slovenštině (na Slovensku, dovolím si tvrdit, se znalost češtiny celkem drží díky českým filmům a turistice), ale co je nejhorší, dělají si z ní srandu. Jo jasně, slovo špongia možná není z nejlibozvučnějších, ale smát se mu desetkrát denně, sdílet o něm vtipy a vykřikovat ho do světa na posměch mi přijde jako poněkud opičí sklon. Jak už jsem jednou psal - smát se věcem, kterým nerozumím je největší ubohost ze všech! A není to jen o jazyku. I zmíněná sportovní klání se nesou v duchu "kdo z koho" a jsou doprovázena urážlivým podtextem a vysměvavými vtipy o hráčích. Rivalita? - Prosím, ale ne tohle. Ne hromadné nálety nadávek a sprostých vtipů, spojený do vzájemné palby dvou národů, které mají přitom tolik společného.

Zase cítím, jako bych opomenul spoustu myšlenek, které jsem měl v plánu do článku vměstnat, ale snad můj sloh vzbudil trochu té dlouho zakopané bratrskosti a obnovil možná už nevratně napravitelné spory. Don't fight.

Váš stupidní Steeve X.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Irith Irith | Web | 7. listopadu 2014 v 7:52 | Reagovat

Já tedy tak úplně nevím. Tenhle můj komentář bude pravděpodobně neodpodstatněný, protože jsem se snad s žádným Slovák nijak více nebavila a všechno vím jen z vyprávění. Jinak, mám celkem dojem, že je to spíš tak, že Slováci pomlouvají Čechy, ne? Stejně jako Brňáci pomlouvají Pražáky, zatímco Pražákům je nějaké Brno úplně ukradené. Ale nevím, jen můj osobní dojem. Dále, za té první republiky, co já vím, tak než vzniklo Československo a na Slovenso přišli Češi, byla tam tuším, jedna vysoká škola v Bratislavě a tři divadla. A teď? A je statisticky dokázané, že za První republiky Slovensko spotřebovalo třetinu všech produktů (jídla, strojů, oblečení apod.) ale samo vyprodukovalo asi jen osminu.
Ale já vážně nemám co mluvit, všechno znám jen z vyprávění (a mám hrozné štěstí, že mě absolutně nezajímají sportovní utkání ;-) )

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama