Brigáda v zahraničí - pro a proti

15. června 2014 v 17:09 | Steeve X |  MixTo
Často se setkávám s lidmi, kteří by nejraději zakusili vůni zahraničí, poznali cizí kulturu, naučili se jazyk a zároveň si vydělali hafo peněz. Tihle snílici přitom navíc často žijí v představách, že to bude skvělý zážitek a že si s minimálním rizikem a náklady přijdou na slušné částky a zážitky... Nžijeme v utopii, přátelé! Pokusím se tedy formulovat inspirativní sloh, ktrý vás snad trochu postrčí k tomu, vnímat tuhle problematiku ze správného úhlu. A taky potopím mnohé životní sny :)

pr

Nejprve musím vyvrátit mýtus o bezrizikovém uplatnění. Z hlediska oboru práce, kterou byste nejraději v zahraničí provozovali, rovnou vyčleňte hovadiny jako překládání, psaní, komunikaci s veřejností a jiné humanitní vědy. Jak už jsem jednou poukázal v jiném článku, takových lidí je všude plno, a stát sám je rád, že uplatní zlomek z těch, co už má. Pro vás to tedy znamená minimální šance dostat se v tomhle směru k nějakému zaměstnání. Obory, ve kterých se naopak celkem snadnou uplatníte, jsou řemesla a stavebnictví. Pokud vám tedy nevadí nosyt pytle, zametat, rozvážet zaměstnance a přidržovat rozličné materiály na daném místě a úhlu, směle se vydejte na zahraniční brigádu! K mání jsou pochopitelně také stále oblíbenější "oper" zaměstnání - opět ale nejde o žádný med! Počítejte s tím, že se za celý den, kdy se po vás věší cizí děti a kdy musíte zároveň uklízet rozlehlý dům, nadřete jako kůň...klisna...to je fuk.

Velkým nebezpečím je rovněž práce sehnaná a zprostředkovaná agenturou. Nejen že tihle lidé mají v oblibě oškubávat nebohé studentíky, oni je navíc zneužívají k neplaceným činnostem a nakonec jim zaplatí stěží polovinu mzdy. K tomu jim dopomáhá mimo jiné hloupost a neznalost jazyka daných obětí. Z těchto důvodů se nabízí jako nejlepší řešení známost, nebo příbuzní, nehledě na další nemilý fakt, který představuje shánění ubytování. Nečekejte luxus - sklepní byty, ubytovny podobné věznicím a ošuntělé hotely budou pro vás představovat rajské zahrady...ano, v pokojích najdete podobné množství rostlinek a zvířeny.

Pokud tedy budete mít nervy a štěstí překonat výše zmíněné obtíže, opravdu můžete slovnímu spojení "práce v zahraničí" dodat nějaký smysl. Na platech se tu opravdu nešetří a pokud vám nebude vadit dlouhodobé odloučení od rodiny (a to předpokládám nebude), přivezete si po měsíci či dvou slušný balík.

Na poznávání kultury a romantické procházky zahraničními městy ale moc času mít nebudete, většina zaměstnavatelů totiž vyžaduje dlouhou a vyčerpávající pracovní dobu, po které budete rádi, že máte alespoň jednu z těch šesti postelí, které se mačkají ve vašem karikaturně zredukovaném hotelovém pokojíku. Budete si ve většině případů muset také prát a strava v podobě sáčkových polévek a chlebů s paštikou bude vaším denním chlebem...s paštikou. Ani jako oper, které do ucha ječí tři malá rozmazlená dítka si za den neužije moc klidu, nemluvě o přebytku špinavého prádla.

Při výběru zahraniční práce tedy buďte rozvážní, obvolejte známé, nechejte se pojistit, naučte se alespoň základy potřebného jazyka a hlavně si nedělejte iluze. Tohle není odpočinková činnost a nepleťe s ji se studijím pobytem, nebo poznávacím zájezdem. Nejlépe placenou a zprostředkovanou práci dostanete v Německu a Rakousku - tam si anglicky moc nepokecáte. Lépe s angličtinou a francouzštinou na tom pochodíte ve Švýcarsku, kde jsou nejvíce výtány "operky" a pomocné síly na statcích a farmách. Pokud možno, nechoďte sbítrat jablka a podobné hovadismy - je to opravdu mizerně placené. (A beztak už to tam dělají jen poláci.) Nevěřte příliš svému zaměstnavateli a když už jste nuceni zvolit agenturu ke zprostředkování zaměstnání, nenechte je dělat z vás debily a řádně přehltejte všechno papírování.Mějte též na paměti, že práci vám sice mohou dát již od šestnácti let, ale protože to přináší další právní zdlouhavosti, preferovaný minimální věk je 18 let.

Vesměs však brigáda v zahraničí přináší ovoce - a ne to vámi sesbírané! Když navíc pojedete sami, prostředí vás donutí naučit se jazyk tak dobře a rychle, jako nikde jinde. Nyní jste tedy snad již dostatečně inspirováni, poučeni a motivováni. Přeji vám proto úspěch při hledání práce v zahraničí :)

Váš sarkastický Steeve X.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama