...ani ji nelze jen tak sklidit!

23. června 2014 v 13:09 | Steeve X |  MixTo
Je hodně klišé říct, že každý jsme originální duší? Definitely. A přesto s tím musím souhlasit. Už jen geneticky se vše živé liší, nepotkal jsem nikdy svou dokonalou kopii a i pokud se hypotetická dvojice shoduje ve fyziologii, rozhodně nikdy nebude mít totožné názory. To samé lze aplikovat vlastně kdekoliv - neexistují dva stejné šutry, ani dvě neodlišné planety. Takže vlastně jo? Originalita ROSTE na stromech!?

srtz

Uf, a teď zpět na tvrdou zem. Naše představy jsou jedinečné, také naše myšlenky nemají obdoby, avšak když přijde na jejich reprodukci a sdělení, prostředky jsou omezené. Proto se dá hovořit o originalitě v původním slova smyslu. Vždyť už jeden článek, brán jako přepsaná myšlenka, si úplně každý čtenář vyloží jiným způsoběm. Každé motto a každé přísloví má tisíc možných interpretací, avšak pouze v naší hlavě. Smutné, jak nedokonale se dokážeme vcítit do ostatních. A pak že žijeme ve světě skvěle využité komunikace...

Tak či onak, originalita zůstává právě proto problémem. Mnoho lidských záměrů si na ní totiž saví a dělá z ní jediný princip jakékoliv tvorby. Na druhou stranu o čem jiném, než o úspěchu, můžeme mluvit, pokud se nám podaří vytvořit dílo, které JE originální - když se nám podaří z relativně omezených prostředků formulovat odraz své duše, svého nápadu, který tu ještě nebyl, něco úplně nového, co nás posune dál. V originalitě tkví pokrok. Proto ji musíme neustále hledat a přemýšlet dostatečně kreativním způsobem, abychom ji zvládli.

Výrazové zdroje však nejsou bezedné, to je hlavní komplikací. Vezměme si třeba videoklipy v hudební branži. Kdo dnes dokáže popovou zpěvačku, nebo zpěváka obléct a nalíčit tak, aby nepřipomínal (alespoň vzdáleně) vzhled nějaké jiné konkurence z branže a zároveň takříkajíc, nepřekročil mez? A to je další věcí. Proč, když zkrátka někdo "přejde přes čáru" a přijde s něčím totálně ulítlým, je okamžitě kritizován a zavržen? Proč z něj společnost, která tvrdí, že touží po naprosté originalitě, udělá někoho, kdo se buď zoufale snaží upoutat na sebe pozornost, nebo vydělat na výstřednostech. Tak paranoidní společnost, tihle humanoidi...

Koho potom tedy máme vinit z toho, že originalita je tak ošemetná? Sami sebe. Stojíme si v cestě tím, že i když si to ani moc neuvědomujeme, nedovolíme sami sibě vyjít z hrubších konvencí a udělat něco "šíleného". A pozor! Tady už zase na druhou stranu několikery konvence podpořit musím. Neberte moji vizi tak, že tvrdím, že skočit do obřího mixéru, nechat se rozšmelcovat na břečku a vzniklé krvavé šmouhy označit za abstraktní malbu nové generace, je správné. Vždy bychom měli myslet na cenu lidského života a jeho existenci. Za tyto hranice bychom neměli zacházet, už vůbec ne za cenu originality.

I když naši společnost sám často označuji za jednotvárnou, poddajnou a snažící se nevyčnívat, v duši každý touží po originalitě, tomu věřím. Jsme lidi a ne roboti, abychom VŽDY vyznávali NAPROSTO to stejné. Mainstream tu byl, je a vždycky bude, existuje, jako bezpracné řešení formulace vlastního názoru a kreativity pro ty, co nemají dost sil, prostředků, nebo odvahy na to, vytvořit vlastní nápad, který do něj nezapadá. Možná z většiny následujeme jeden cíl a mnoho lidí se nechá snadno zlákat originalitou z cizího zdroje, kterou pak přebírá za svou, ale v rámci tohoto cíle přesto nikdy nejsme naprosto stejní. Odlišnost nás dělá námi a my bychm ji u nikoho neměli odsuzovat. Měli bychom být také vždy tolerantní k "výstřelkám" ostatních. Vždyť i oni, stejně jako my, jsou ovlivněni rozličností svých myšlenek, jež jim byla souzena už od narození.

Originalita je tedy podstatou každého člověka, avšak za pravého umělce smíme považovat pouze toho, který je schopen ji co nejlépe vyzářit do okolí. Možností, jak vyjádřit svou originalitu je stále méně, proto nsmíme přestat hledat cesty nové a nevšední, s odvahou, která nám pomůže ustát smutnou skutečnost, že ne vždy se snaha cení.

Ne, já prostě neumím psát smysluplně o tom, co přesně chci vyjádřit. Minimálně však tenhle literární žblept považuji za dostatečně originální, abych se jej odhodlal publikovat. Mám z hlavy cedník a z rukou dřívka, tak už toho rači nechám.

Váš roztěkaný Steeve X.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Austin153 Austin153 | E-mail | Web | 23. června 2014 v 13:32 | Reagovat

Súhlasím a fakt dobrý článok:)

2 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 23. června 2014 v 18:22 | Reagovat

Skvěle napsané!
Myslím, že každý z nás má v sobě kus originality, problém je však v tom, že se jí většina lidí bojí vykřesat, nalézt ji a hlavně ji projevit navenek. Lidi se bojí reakce ostatních: ,,Co by asi na ty moje zelený vlasy řekli J. a M.?"...,,Jak se asi zatváří tahle skupina kluků, až uvidí moje nové tričko?"... Myslím, že tyhle předsudky bychom měli odbourat a být tím, kým ve skutečnosti jsme. Někdo si myslí, že je originální...vlastně si to myslí skoro všichni, přitom jen kopírují. Uznávám, že je těžké být odlišný, zajímavý, ale jsem toho názoru, že je toho možné dosáhnout. Dokonce si troufám tvrdit, že mám i tajný recept, jak na to.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama